Horolezci musí z Mount Everestu nosit zpět odpadky
Od května tohoto roku musí každý člen horolezecké výpravy, která si za svůj cíl vytýčila nejvyššího horu světa, Mount Everest, přinést dolů kromě dobrého pocitu i osm kilogramů odpadků sesbíraných cestou. Opatření vyhlášené nepálskou vládou má být kontrolováno místními šerpy, kteří však k opatření zaujímají rozpačitý postoj.
Mount Everest je bezpochyby snem mnoha lidí, kteří k jeho oblačným výšinám upírají své zraky. Tento sen má ale i svou smutnou, odvrácenou tvář. Po každé expedici zůstává v základních táborech mezi 5-30 tunami materiálu, který tu horolezci velkomyslně zanechávají ladem.
Stanové dílce, přezky, kanystry na pohonné hmoty, rozbité akumulátory, osvětlení, mačky. Cesta na samotný vrchol je lemována kyslíkovými bombami, žebříky, konzervami, milosrdně skrytými pod příkrovem sněhu.
Stačí ale menší obleva, a nejvyšší hora se zaleskne barvou rezavějícího šrotu, jako nejvýše položené smetiště na planetě Zemi. Díky nízkým teplotám se tu odpad prakticky nerozkládá.
V roce 2100 bude svět zavalen odpadky
Čína: Poručíme větru dešti? Úředníci chtějí srovnat kopce do roviny
Nepálský ministr cestovního ruchu, Madhusudan Burlakoti, sice oficiálně záměr na vyčištění Mount Everest vyhlásil, ale samotné provedení bude komplikovanější.
„Kromě svých vlastních odpadků nyní musejí členové expedice přinést ještě osm kilogramů odpadů navíc, ale co se stane, pokud tak neučiní, zatím nikdo neřekl,“ podotýkají sdružení šerpů, kteří doprovázejí horolezce k vrcholu.
„Budou mít snad příště zakázaný vstup do země? Vždyť jsme to my, kdo je potřebuje.“ Burlakotiho prohlášení je považováno spíše za zbytečné gesto, vzhledem k tomu, že se sám loni zasadil o snížení poplatků za výstup na horu na minimum.
Od roku 1953, kdy vrchol poprvé zdolal Edmund Hillary a Tenzing Norgay zamířilo ne Everest tisíce výprav. Ať už dosáhly svého cíle nebo nikoliv, odpadky zůstaly po všech. Dawa Sherpa, organizace zajišťující zázemí některým horolezeckým expedicím, oceňuje snahu k pozvolnému vyčištění kdysi posvátné hory.
Právě oni byli součástí organizátorského týmu Eco Everest Expediton, která v roce 2008 snesla do údolí na svých bedrech 15 tun odpadků, 600 kilogramů lidských exkrementů a šest těl mrtvých horolezců.
K podpoře prohlášení ministra cestovního ruchu tak připravili doplňující opatření, které spočívá ve složení depozitu 4000 dolarů pro každou výpravu, který ovšem propadne, pokud odpadky navíc seshora nepřinesou. Jestli bude Everest někdy znovu čistý, to ukáže až čas.