Šplouchající žárovka z Kalifornie

Společnost Switch Lighting, výrobce LED osvětlení z Kalifornie, slavnostně ohlásila uvedení nového výrobku na trh. Z kraje roku 2012 se můžeme těšit na originálně řešenou žárovku chlazenou kapalinou. Inovativní technologie slibuje delší životnost i více světla při zachování standardního příkonu energie.

Méně energie, více světla, delší životnost - alespoň to tvrdí výrobce. Zdroj: SwitchLighting

„Šplouchající“ žárovka využívá chlazení tekutinou po obvodu celé objímky, čímž prodlužuje její životnost. Průhledná náplň umožňuje navíc dosažení větší svítivosti. Výrobce z kalifornského Freemontu přitom garantuje nezávadnost celé náplně, nulový obsah rtuti a rovněž možnost komplexní recyklace výrobku.

Prototyp, který má na trhu postupně nahradit klasické 75W žárovky, byl představen na mezinárodním veletrhu CES, kde doslova zabodoval. Při svítivosti 1100 lumenů a příkonu 15 wattů produkuje nová LED žárovka 73 lumenů na watt. Firma Switch Lighting má „v záloze“ ještě výrobu 40, 60 a 100 wattových žárovek tohoto typu.

Prvním velkým odběratelem se má stát síť hotelů při západním pobřeží. Pokud se osvědčí, nic prý nebude bránit její masové výrobě. Nová LED žárovka vydří pětadvacetkrát déle, a spotřebovává o 80% méně energie, než tradiční žárovky. Cena ale zatím příliš nepotěší, bude se pohybovat kolem 35-45 dolarů za kus.

4 komentáře: „Šplouchající žárovka z Kalifornie

 • 18. 1. 2012 (6.26)
  Trvalý odkaz

  Zajímalo by mne co je tam za kapalinu a jaké to snese teploty. Pokud by tam byla voda, tak by to led roztrhl.

  Reagovat
 • 17. 1. 2012 (19.43)
  Trvalý odkaz

  Myslim si, ze cena je naprosto v poradku a v porovnani s ostatnimi vyrobky na trhu je dokonce i nizsi. Snad se dostane brzy i k nam.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *