Ekologický most přes Beringův průliv

Lidé občas mívají šílené nápady. Když se křovácký lovec Xi ve filmu Bohové musí být šílení vydal na dlouhé putování, aby vrátil láhev od Coca-Coly, vypadalo to šíleně. Ale postavit zhruba 90 km dlouhý most mezi a v Beringově průlivu skrze Arktický oceán? Vlastně docela dobrý nápad!
most přes Beringův průliv
V soutěži, která byla u této příležitost vyhlášena pro studenty, ale i profesionální architektry, se jako druhý v profesionální kategorii umístil návrh pařížského studia OFF Architecture. Zajímavé na něm je především to, nakolik bere do úvahy jedinečné místo, kde by mohlo být spojení mezi dvěma kontinenty vybudováno.
most přes Beringův průliv
Beringův průliv představuje místo, kde se střetává Antarktický a Tichý oceán. Velmi křehký ekosystém je obydlen mnoha druhy, ať už jde o velryby, delfíny, orky, polární medvědy či další živočichy. Navíc je průliv poměrně mělký, průměrná hloubka se pohybuje mezi 30 až 50 metry. Most by proto mohl sahat od hladiny až ke dnu.
most přes Beringův průliv
Gigantická struktura není pouhým mostem. Mezi dvěma deset metrů širokými zdmi by vznikl obyvatelný prostor, ve kterém by jezdily vlaky i auta a mohli se pohybovat lidé „po svých“. Energii by celému obrovskému komplexu dodávaly mořské turbíny vyrábějící proud za pomoci rychlých proudů protékajících mělkou úžinou.
most přes Beringův průliv
Stavba by obsahovala nejen průplavy pro lodě, ale pro obrovské živočichy jako jsou velryby a podobně. Idea je dokonce taková, že most by oddělil proudy jednotlivých oceánů, takže ten arktický by se méně oteploval, což by mohlo zabránit tání ledovců a roztávání polárních čepiček. Na povrchu mostu a hladině oceánu by pak pluly speciální platformy, které by získávaly . Vskutku šílené, ale přitom dechberoucí.
most přes Beringův průliv

Bustler via inhabitat, foto: OFF Architecture

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Ekologický most přes Beringův průliv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *