Saudská Arábie chce nahradit ropu sluncem

Finanční centrum Krále Abdullaha v Saúdské Arábii bude snižovat svou závislost na královských zásobách ropy a část své energetické spotřeby pokryje využitím solární energie. Instalací fotovoltaického systému na střechy věží A a C – první solární elektrárny v Rijádu – se KAFD vydává cestou šetrné architektury s cílem dosáhnout nejvýznamnějšího eko certifikátu na světě, LEED Gold, udělovaného neziskovou organizací U.S. Green Building Council.

Saudská arábie, převážně pouští a velmi rozlehlá země, má k využití solární energie a solárních elektráren ty nejlepší předpoklady. Škoda, že je zároveň jedním z největších vývozců ropy na světě. foto: Conergy
Saudská arábie, převážně pouští a velmi rozlehlá země, má k využití solární energie a solárních elektráren ty nejlepší předpoklady. Škoda, že je zároveň jedním z největších vývozců ropy na světě. foto: Conergy

Solární elektrárna o výkonu téměř 200kW bude první větší elektrárnou v Rijádu. Ve spolupráci s místním partnerem, firmou Modern Times Technical Systems (MTTS), společnost Conergy nainstaluje přes 800 modulů Conergy PowerPlus na více než 1,7 km montážního systému Conergy SunTop na plochu přes 1.300 m2.

Přes 330 megawatthodin čisté energie, kterou každý rok tento systém vyrobí, postačuje k zásobování 1500 počítačů. Tato elektrárna po připojení do sítě v prvním čtvrtletí tohoto roku ušetří každoročně emise 180t CO2.

V současnosti je v Saúdské Arábii ve výstavbě vícero elektráren o celkovém výkonu 15MW. V roce 2010 společnost Conergy postavila první a se svými 2MW výkonu tenkrát největší solární elektrárnu v království na střeše University vědy a techniky krále Abdullaha ve městě Thuwal.

S rozvojem v oblasti solární energetiky Saúdská Arábie sleduje cíl snížení spotřeby svých zásob ropy a zemního plynu, které jsou určeny pro export. Stát Zálivu plánuje vybudovat domácí infrastrukturu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

V červnu loňského roku saúdský ministr pro ropné a nerostné suroviny Ali Al-Naimi komentoval tuto situaci vyjádřením pro agenturu Bloomberg: “Saúdská Arábie plánuje výrobu solární elektrické energie v objemu ekvivalentním vyvážené ropy“.

Dle Green Alpha Advisors Saudská Arábie exportuje cca 2,7mld barelů ropy ročně. Jeden barel ropy odpovídá cca 1.700 kWh elektrické energie a celkový vývoz této energie z království je tak ekvivalentní 4,590 PWh elektrické energie, což představuje čtvrtinu její celosvětové spotřeby.

K výrobě takovéhoto množství energie by bylo ovšem potřeba cca 250 000 fotovoltaických elektráren o výkonu 10 MW. Při porovnání se současným stavem, kdy instalovaný výkon fotovoltaiky v Saúdské Arábii a sousedních zemích je zhruba 100 MW se tento cíl jeví jako velmi ambiciózní.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Saudská Arábie chce nahradit ropu sluncem

 • 16. 2. 2012 (20.26)
  Trvalý odkaz

  ne to myslel že když maj tolik ropy tak nato můžou píchat to yo jen ať se činej abdulahové

  Reagovat
 • 1. 2. 2012 (10.45)
  Trvalý odkaz

  Nevidím v tom problém, že zároveň vyváží ropu. Aspoň jí trochu ušetří pro vývoz ;) V SA má fotovoltaika alespoň nějaký smysl, jen hádám budou mít trochu problém s prašností.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *