Jak vybrat sekačku

Zahradní sekačky na trávu patří mezi základní vybavení zahrad. Není ale snadné je vybrat. Poradíme vám, na co si dát pozor.

Benzínové sekačky

Benzínové sekačky jsou výkonné a zvládnou i velké plochy s hustým porostem, zejména pokud si připlatíte za model s pojezdem. Musí se do nich ale dokupovat benzín a v husté zástavbě může vadit jejich vyšší hluk.

Výhody Nevýhody
Výkon Hlučnost
Zvládnou posekat i velké plochy Provozní náklady

Elektrické sekačky

Sekačky poháněné elektřinou rovněž patří mezi hojně užívané sekačky. Oproti těm benzínovým mají několik výhod. Nejsou tak hlučné a nemusí se do nich doplňovat palivo. Jsou ale o něco méně výkonné než benzínové (zvládnou zahrady o ploše 750–1 000 m2) a při sekání vás může omezovat přívodní kabel.

Výhody Nevýhody
Nízké provozní náklady Menší výkon než benzínové
Nízká hlučnost Přívodní kabel

Akumulátorové sekačky

Stále oblíbenější jsou akumulátorové sekačky. Při sekání vám nepřekáží kabel a nemusíte kvůli nim zajíždět na čerpací stanici pro benzín. Malou daní za to je o něco nižší výkon, který ale na běžný travní porost bez problémů stačí. Tento typ sekaček je stavěný pro zahrady o ploše zhruba do 500 m2.

Výhody Nevýhody
Nízké provozní náklady Nižší výkon než elektrické a benzínové
Bez kabelu Kratší výdrž

Robotické sekačky

Pokud sekání trávy nepatří mezi vaše koníčky, vybírejte mezi robotickými sekačkami. Díky autonomnímu pohybu jezdí a sekají zcela samy. Nejvíce se hodí na pravidelné sekání trávy do výšky 10 cm v zahradách, kde není příliš mnoho překážek, jako jsou stromy, keře apod.

Výhody Nevýhody
Autonomní sekání Vyšší pořizovací náklady
Nízké provozní náklady Nižší výkon

Strunové sekačky

Strunové sekačky se hodí na dokončovací a začišťovací práce kolem stromků, keřů apod. Snadno se s nimi manipuluje, proto jsou často využívány i v hůře dostupném terénu, kde by se s velkou sekačkou jezdilo obtížně. Nehodí se však na sečení velkých ploch. Trávu sečou pomocí rychle rotující struny.

Výhody Nevýhody
Kompaktní rozměry a obratnost Nehodí se na větší plochy
Nižší cena Chybí možnost sběru trávy

Rotační vs vřetenové sekačky

Rotační sekačky jsou vhodné pro běžné sekání travnatých ploch. Obsahují rotační nože a vyrábí se benzínové, elektrické i akumulátorové. Výhodou je tedy jejich široký výběr, takže uspokojí náročné uživatele, ale i ty, kteří chtějí ušetřit.

K udržování zastřižených trávníků slouží vřetenové sekačky. Vyrábí se i motorem poháněné, častější jsou ale ruční. Sekají teprve tehdy, když se pohybují. Snadno se s nimi manipuluje a jejich výhodou je také nízká hlučnost. Nehodí se však na sekání velkých ploch.