Velký nebo malý? Rozmyslete si velikost domu

Udělali jste velký životní krok a rozhodli jste se stavět, nebo kupovat dům – jak by měl ale vypadat?

Kromě vhodného okolního prostředí, dostupnosti a případných nutných stavebních úprav určitě zauvažujte, jak by měl být prostorný. Poradíme vám, co všechno byste při řešení otázky velikosti domu měli zvážit.

Prostor vs. peníze

Menší domy bývají znatelně levnější a jejich provoz vaši peněženku bude bolet méně než u obrovské vily. Pokud si nejste jisti, jak své nové bydlení budete financovat, pomůže vám hypoteční kalkulačka, pomocí které rychle zjistíte, jak velký dům si budete moci dovolit. Peníze ale nejsou všechno, záleží i na mnoha dalších faktorech – počtu obyvatel, času, který chcete domu věnovat, i ekologii.

Počet reálných obyvatel domu

Nejprve si ujasněte, kolik lidí bude v domě opravdu žít. Vy a partner? Děti? Pokud jsou již odrostlé, jak dlouho budou v novém domě ještě bydlet? Snadno by se mohlo stát, že po jejich vylétnutí z hnízda budete mít obrovský barák s prázdnými pokoji. Naopak pokud plánujete velkou rodinu, budete pro ni potřebovat čtvereční metry navíc.

Údržba domu něco stojí

S velkým domem se pojí i větší finanční obnos, který budete muset pravidelně vynaložit na jeho údržbu. Nemluvíme zde jen o malování nebo úklidu, myslete i na vytápění pokojů. Přemýšlejte i o rozlehlosti zeleně – v sezóně se musí i hektarová zahrada sekat každý týden.

Velký dům s nízkými náklady

Lákavě zní také možnost pořízení většího domu s menší finanční zátěží. Ekologické bydlení vytopíte levněji, protože celá stavba má lepší termoizolační vlastnosti. Počáteční investice do stavby takového domu je sice o trochu vyšší, ale vynaložené prostředky se vám vrátí zpravidla za 20 až 40 let.

Ideální velikost

Pokud toužíte po domě, předem odhadněte, jak velký prostor budete k žití potřebovat. Pamatujte, že méně je někdy více, abyste pak nemuseli utírat prach v patnácti pokojích a zbytečně platit za jejich vytápění.