Církve v USA se solární energie nebojí
Čisté zdroje energie v praxi nemusí být rozhodně jen výsadou eko-vesniček, nebo uzavřených společenství přírody milovných nadšenců. Jak ukazuje příklad ze Spojených států, stale častěji si obnovitelné zdroje energie hledají cestu i ke komunitám náboženského charakteru.
Představa starobylého konventu nebo kláštera, na jehož střeše se blyští solární panely, se možná může zdát Evropanovi trochu nesourodá, přesto však příklady ze čtrnácti náboženských komunit ve Spojených státech dokazují, že i sem si našla udržitelná technologie cestu.
Příkladem takového ekologicky uvědomělého bratrstva jsou například bratři benediktýni, kteří svou řeholi odbývají v nehostinné a sluncem prozářené pustině Nového Mexika. Vzhledem k tomu, že si zakládají na své izolaci od okolního světa, nachází se jejich klášter dvacet kilometrů od nejbližšího elektrického vedení. Ale i přísný mnišský řád docení výhody elektřiny, a tak si tu bratři vybudovali malou solární farmu.
Podobně pak uvažoval i sesterský řád z arizonského Tucsonu. Malá solární elektrárna jim zajišťuje dostatek energie na provoz celého zařízení, a činí je nezávislejšími na okolním světě. I řádové sestry karmelitánky z Notting Hill docenily ohřev vody na solární bázi.
Čisté zdroje energie však nejsou výsadou jen křesťanských klášterních řádů. V kalifornském Escondido se ke Slunci obracejí i duchovní klid hledající budhisté z řádu “Naplnění mysli”. A od roku 2008 využívají solární energii k vytápění skleníků take Františkáni Svaté země.
Stranou nestojí ani mniši – hinduisté, kteří mají svůj chrám na havajském ostrově Kauai. Jak říká jejich představený, Kauai Aadheeman: „Je to cesta k větší nezávislosti na dieslových generátorech, a také cesta k čistější energii. A čistou cestu mi přece hledáme.“