Británie má největší solární park

Skupina Conergy dokončila největší solární park ve Velké Británii. Pětimegawattová situovaná v obci Hawk u Trentu v hrabství Nottingham. „Rychloprojekt“ byl ve spolupráci s lokálním partnerem Conergy, firmou Lark Energy, dokončen za pouhých šest týdnů od vydání povolení 24. května 2011.  
solární elektrárna Británie Conergy
obrázek: Conergy

„Projekt byl opravdu závodem s časem, abychom splnili termín připojení do 31. července 2011. „Termín byl vynucen nedávnou změnou výkupních tarifů pro velké parky, které byly sníženy o 72%. Všechny strany pracovaly v obrovském nasazení na tomto jedinečném projektu, který je jedním z mála parků, postavených na území Velké Británie v roce 2011“.

Instalace se rozkládá na ploše 14,6 hektarů. Tvoří ji 21.600 modulů Conergy PowerPlus a přibližně 40 kilometrů montážního systému Conergy SolarLinea. Prémiové moduly, které jsou od roku 2009 rovněž na českém a slovenském trhu, vyrobí ročně 4.860 MWh čisté elektrické energie – což je pro ilustraci množství energie spotřebované ročně cca 1.300 .

Stejnou technologii použila Conergy při výstavbě elektrárny o velikosti 1,1 MWp v Lounech, která vznikla po rekultivaci území původní skládky.

Obyvatelé Hawtonu podporují obnovitelné zdroje

Místní obyvatelé podporovali zelený projekt od jeho počátku. Průzkum veřejného mínění v oblasti, uskutečněný před realizací projektu ukázal, že 100% respondentů vnímalo solární energii jako zdroj čisté, obnovitelné energie bez emisí.

92% z účastníků, kteří se zůčastnili veřejně přístupné akce v březnu roku 2011, podpořilo hawtonský solární park. „Jsem si jist, že toto bude velká příležitost pro obnovitelnou energii ukázat své přínosy“, uzavírá jeden z respondentů.

„Hawtonský park je pro Conergy dalším milníkem v dlouhé řadě velkých projektů po celém světě,“ říká Robert Goss. „Touto realizací naši odborníci dokázali, že umíme vybudovat rozsáhlé projekty také v Británii přestože naše hlavní zaměření je na střešní aplikace, což je způsobeno jednak změnami výkupních tarifů ale také rozsahem našeho portfolia produktů a „střešními“ zkušenostmi po celé Evropě.“

Vývoj trhu ukazuje správnost zaměření na střešní instalace: Od zavedení výkupních tarifů v dubnu 2010 bylo dle Britské fotovoltaické asociace registrováno přes 27.000 instalací, z nichž 91% je na střechách obytných budov.

Česká republika na masivnější využití svého potenciálu střech pro výrobu elektřiny stále ještě čeká tento typ aplikací tvoří pouze kolem 4 % z celkového instalovaného výkonu.

Conergy pro tento segment nabízí ty správné produkty: vysoce účinné moduly PowerPlus dokáží vytěžit v podmínkách místního počasí a světelných podmínek z plochy střechy maximum – pro zákazníka jsou zároveň zárukou bezpečné dlouhodobé investice.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *