Nízkoenergetické domy – bydlení šetrné k vaší peněžence

Pokud plánujete stavbu domu, jistě se zamýšlíte i nad jeho provozem a energiemi, které v budoucnu spotřebujete.

Výběr typu stavby by se tedy měl stát hlavním argumentem pro to, jaký dům zvolit. Jedním z typů domů, které si jistě zaslouží vaši pozornost, jsou domy označovány jako nízkoenergetické.

O jaký typ domu jde?

Rozvoj nízkoenergetických domů souvisí především s nárůstem cen energií, které jsou rok od roku vyšší a způsobují majitelům nemovitostí nemalé výdaje. Pokud porovnáme klasickou zděnou stavbu a nízkoenergetický dům, je rozdíl v úsporách energií patrný na první pohled.

S nízkoenergetickým domem totiž můžete ušetřit až polovinu nákladů na vytápění, k čemuž přispívá nejen výběr izolačních materiálů, které jejich výrobci stále zdokonalují , ale také zvyšování izolačních vlastností u stavebních materiálů.

Nízkoenergetický dům bývá definován výší roční spotřeby energie na m2 v rozmezí 15-50 kWh. Zvláštní kategorii pak tvoří domy pasivní, jejich roční spotřeba nepřesahuje 15 kWh.

Tyto stavby prakticky nepotřebují standardní vytápěcí systém, protože disponuje zvláště nízkou spotřebou tepla. Tepelné ztráty jsou díky izolačním materiálům natolik sníženy, že k udržení tepla v místnostech postačí pouze minimální množství tepla.

Jaké jsou předpoklady pro pořízení nízkoenergetického domu

Existuje několik bodů, které byste měli vzít v úvahu v případě, že se rozhodnete ke stavbě nízkoenergetického nebo pasivního domu. Jsou to především:

  • Vhodné místo pro stavbu domu – zvlášť dobré je zvolit vhodnou orientaci pozemku ke světovým stranám. Pokud budou obytné místnosti orientovány k jihu, pasivní solární zisk bude znatelný a může tak pokrýt až 40% tepla na vytápění domu při minimu tepelných ztrát.
  • Výborná izolace – je jedním z nejdůležitějších kritérií nízkoenergetického nebo pasivního domu, který musí být postaven vzduchotěsně.
  • Vzduchotěsnost a větrání – větrání není jen energetickým problémem, ale také hygienickou nutností, která omezuje koncentraci CO2 v místnostech, reguluje vlhkost vzduchu a odstraňuje nežádoucí pachy a škodlivé látky. Výměna vzduchu v interiéru je zaručena pouze při využívání mechanických ventilačních zařízení.

Vyplatí se stavba nízkoenergetického domu?

Rozhodnutí o stavbě domu učiní většina lidí jen jednou za život, a proto je otázka, zda se nízkoenergetický dům vyplatí, na místě. Návratnost nákladů vložených do stavby úsporného domu záleží nejen na tom, z jakého materiálu bude dům postaven (dřevostavba či zděný…), ale především na kvalitě izolace.

Na tom, zda i fasáda bude dobře izolovat a okna těsnit. Záleží samozřejmě i na kvalitě projektu a v neposlední řadě i na vývoji cen energií.

Obecně se dá říct, že investice do takového domu by neměla být o více než 10 % vyšší než je tomu u klasické stavby běžného domu. Vyšší náklady vložené do stavby nízkoenergetického domu se vám zpravidla vrátí během příštích 20 až 40 let.

placená inzerce

5 komentářů: „Nízkoenergetické domy – bydlení šetrné k vaší peněžence

  • 6. 8. 2024 (21.02)
    Trvalý odkaz

    Šetrné to bez pochyby je. Na druhou stranu je ale zcestné si myslet, že bydlíte zadarmo. Zejména v případě, že si dáte na důl třeba dobíjecí stanice wallbox, tak ta si logicky něco vezme a pořád splňujete podmínky pasivního bydlení. Ostatně o tom, jak lze definovat pasivní bydlení, by se daly taky vést debaty. Ale to je na jinou diskuzi. :)

    Reagovat
  • 24. 9. 2022 (20.59)
    Trvalý odkaz

    My jsme si koupili klasický rodinný dům. S jeho koupí nám pomohl právník, kterého jsme si našli zde https://www.cikr.cz/ . Je to starší domek, takže není pasivní, nemá tepelné čerpadlo, fotovoltaiku, atd. To všechno si budeme muset časem udělat. Nejsou to ale levné záležitosti, takže nejdřív musíme našetřit peníze :-) .

    Reagovat
  • 15. 5. 2018 (0.54)
    Trvalý odkaz

    Skvělý článek. S manželkou jsme právě koupili pozemek, který se nám podařilo najít přes http://www.eurobydleni.cz/pozemky/ , a tak se nemůžeme dočkat, až začneme se stavbou domu. Pořád zvažujeme, jestli bychom měli raději vybrat nízkoenergetický nebo pasivní dům, protože jsme zatím tak úplně nepochopili, jaký je v tom rozdíl. Co je podle vás výhodnější z hlediska provozních nákladů?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *