Změna designu křídel vede k úspoře paliva
Chytrá změna v designu někdy znamená víc, než by se mohlo zdát. Osobní a dopravní letadla společnosti United začaly být letos vybavovány nepatrným doplňkem v podobě malé šavlovité kosy na koncích křídel. Malá křidélka však znamenala velkou změnu. Upravením letových vlastností se zvýšila celková úspora na palivu o $200 mil.
Větší efektivita, úspory, škrty, šetření na všech stranách. Běžné požadavky, na které narážíme při každé pracovní činnosti. V letecké společnosti United však přišli inženýři s tak jednoduchým nápadem, až je to zarážející.
Přitom jedna malá změna znamenala tak výrazné snížení nákladů, že jí hodlají do roku 2014 adaptovat i jiné letecké společnosti. Majoritní výrobce letadel Boeing zvažuje zavedení této designové vychytávky do standardní konstrukce.
Malá křidélka na velkých křídlech totiž pomáhají letounu ve vzduchu vyrovnávat odchylky a výklony do strany, ke kterým dochází při turbulencích. Testování prototypu potvrdilo, že na průměrném letu se tak uspoří 1,8 % paliva, které jinak připadalo právě na vyrovnávání kurzu.
Tahle necelá 2 % úspor vztažená na náklady celé letecké společnosti činí zmíněných 200 milionů dolarů. Počáteční náklady, spojené s instalací nového prvku, jsou přitom minimální.
V současnosti se řeší i další inovace tvaru křídel, které by se měly promítnout do dalších úspor na palivu. Hovoří se o „žraločích ploutvích“, respektive začlenění zvednutí konců křídel, doprovázených křidýlky vespod.
U společnosti United Airlines z dnešního celkového počtu letadel 703 ks jich winglety nemá 126 ks (t.j. asi 18%).
Proto doplnění těchto letadel winglety bude mít významné ekonomické přínosy z úspory leteckého paliva. Jejich dovybavení však určitě bude nemalým technickým problémem, po jehož vyřešení by mohly tyto úpravy letadel využívat i ostatní letecké společnosti.
Mno, vetšinou se zde nacházejí články, které mají hlavu a patu, takže si většinu rád přečtu.
Ale k tomuhle blábolu se musím vyjádřit.
Jakožto zaměstnanec firmy Airbus, jež patří k řekněme duopolu na trhu s dopravními letadly, musím podotknout, že Boeing není již léta „majoritní“ výrobce, ať už to v tomhle kontextu znamená cokoliv.
A winglety, milý pane Dohnal, jsou věc relativně dobře prozkoumaná od počátku 20. století (první užití principu 1897 a první winglety ca 1910). Takže principiálně je článek více než 100 let za opicemi.
V obecném letectví se různé druhy „wingtip devices“ objevují řekněme s větším rozšířšním skelných a uhlíkových kompozitů. Jejich užití umožnilo tuhle namáhanou část křídla adekvátně zkonstruovat.
Aplikace wingletů na tzv. „single aisle“ letouny (long range je používají ve větší míře od konce 90. let) je opravdu od řady Boeing 737 a ostatních významější. Airbus dodává řadu A320 s „sharklety“ od začátku letošního roku.
Jedno nahlédnutí na wikipedii by myslím zabránilo takovéhle blamáži!
ano, ma to kazde druhe lietadlo, je to uz davno na WIKI, ale sucasne som za to, ze to pan Dohnal zverejnil.
Pre lepsiu citatelnost tychto stranok by som uvital daleko hlbsi pohlad na problematiku s popisom, akym efektom vlastne doslo k tej uspore. Dnesne pojatie clanku i pride skor tak propagandisticko- alibisticke. Urobena dalsia ciarka za dalsi clanok.
winglet – vůbec nic nového …
https://en.wikipedia.org/wiki/Wingtip_device
no nevim, ale přijde mi, že tohle má každé druhé letadlo