Více než polovina Čechů platí za teplo přes 24 000 Kč ročně

Ve většině českých domovů patří mezi hlavní zdroje tepla plyn a ústřední topení. Průzkum Raiffeisen stavební spořitelny ukázal, že 54 % domácností zaplatí za vytápění více než 24 tisíc korun ročně. Asi půl milionu domácností se navíc týká povinná výměna kotle na tuhá paliva, zatím ji provedla jen malá část z nich.

Vytápění je jednou z hlavních položek provozních nákladů na bydlení v České republice. foto: Thinkstock.com
Vytápění je jednou z hlavních položek provozních nákladů na bydlení v České republice. foto: Thinkstock.com

Obyvatelé bytových domů využívají jako jediný zdroj tepla především ústřední topení
(67 % domácností), na druhém místě je plyn (25 %). Většina rodinných domů je zcela závislá na plynových kotlích (34 % domácností) a na kotlích na tuhá paliva (20 %). Elektrický proud jako jediný zdroj vytápění používá 12 % obyvatel rodinných a 4 % bytových domů.

Pokud rodinné domy kombinují různé zdroje vytápění, je to opět plyn v kombinaci s tuhými palivy nebo elektřinou. Alternativní způsoby vytápění, jako tepelná čerpadla nebo solární panely, zatím využívá pouhé minimum dotázaných.

Kolik peněz proletí komínem?

Jak dokládá průzkum Raiffeisen stavební spořitelny, celkem 54 % českých domácností zaplatí za teplo více než 24 000 korun ročně. Průměrná částka protopená za jeden rok v rodinných a bytových domech se samozřejmě liší. Nižší náklady na vytápění mají domácnosti žijící v bytech ve velkých městech. Pro třetinu z nich je to ročně 12 000 korun a méně.

graf-naklady-na-vytapeni

S účtem v této výši se v rodinných domech setká jen každý osmý obyvatel, převážně z vesnic. S minimálně třemi tisíci měsíčně, tedy 36 000 korun ročně, pak musí počítat až 26 % majitelů rodinných domů, někteří ovšem sáhnou do peněženky až pro dvojnásobek.

Boj proti tepelným ztrátám

Přiblížení k ekonomickému, ale i ekologickému ideálu napomohou vhodné rekonstrukce. Zateplení domu, výměna oken nebo obnova staré střechy jsou důležité tam, kde hrozí tepelné ztráty. Dalšími možnostmi, jak snížit výdaje za vytápění, je celková modernizace topného systému, instalace tepelného čerpadla či solárních panelů.

„Vhodné rekonstrukce mohou snížit náklady na vytápění v některých případech až o 70 %. Je proto krátkozraké na nich za každou cenu šetřit. Kdo do modernizace investuje, ve výsledku zpravidla uspoří mnohem více, navíc v podstatě již doživotně,“ vysvětluje Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny.

Půl milionu kotlů se bude muset vyměnit

Ke změnám v oblasti vytápění nutí Čechy také legislativa. Asi půl milionu domácností bude muset kotel na tuhá paliva do devíti let vyměnit, jelikož nebude splňovat emisní limity určené zákonem o ochraně ovzduší. Tato úprava se dotkne především starších rodinných domů. Výměnu kotle přitom zatím provedlo jen 29 % domů postavených mezi lety 1914 a 1964 a 34 % domů starších sta let. Jen 7 % majitelů rodinných domů si uvědomuje, že by výměnu kotle potřebovali.

Šetřit, nebo investovat?

Počáteční investice do rekonstrukcí sice nejsou nejnižší, ale díky následné úspoře mají velmi rychlou návratnost. „Jakmile majitelé nemovitosti změnu provedou, investice do úprav se jim už od té chvíle začíná vracet,“ dodává Lukáš Kopecký. Na trhu už dnes navíc existuje řada nabídek výhodného financování, které jsou přímo určeny na rekonstrukce odpovídající ekologickým trendům

tisková zpráva

5 komentářů: „Více než polovina Čechů platí za teplo přes 24 000 Kč ročně

  • 23. 12. 2013 (22.06)
    Trvalý odkaz

    Když se řekne teplo , pak se mluví o ztrátách , ale neefektivní je ne jen energií šetřit , ale i jí efektivně vyrábět. Mnoho lidí topí poměrně nesmyslně plynem. Má nevýhodný tarif na el. energii a v součtu platí vysoké peníze za energie , část lidí si zase myslí jak je skvělé topit dřevem nebo uhlím ve starém kotli – ve skutečnosti je cena energie z dřeva vyšší než cena energie z hnědého uhlí a navíc práce topiče , popeláře jaksi k tomu.

    Před 11 lety jsem řešil topení ve svém domě. Před tím jsme trávil 20 dní ročně zpracováváním dřeva. Mohl jsem využít uhlí, dřevo , automatický kotel na uhlí nebo nějaký typ el. vytápění – plyn nemám.
    Dům potřeboval asi 30KW kotel na dřevo nebo 25kW kotel na hnědé uhlí.
    Chtěl jsem tepelné čerpadlo , jenže to stálo půl milionu, můj příjem byl 12 tisíc čistého měsíčně ( cca průměrný plat). Tehdy jsem si uvědomil, že tepelné čerpadlo je jediný perspektivní zdroj, protože je čistý , provozně velmi levný a fakticky bezobslužný. Navíc systém země-voda má fakticky neomezenou životnost. Dostat se k tepelenému čerpadlu by pro mě znamenalo fakticky doživotní komfortní topení za nízkou cenu – co nízkou vzhledem k ostatní spotřebě v domácnostech , by se cena za topení blížila 0. Jenže 500, tis byla strašná částka. Byl jsem svobodný bezdětný mladý kluk a měl jsem čas a chuť učit se. Bylo mi jasné , že stavbu na klíč nemůžu nikly zaplatit a tak jsem rozložil stavbu na 3 etapy. 1 etapa byla příprava otopného systému , kdy jsem přepočítal staré radiátory na nový teplotní spád určený pro teplené čerpadlo. Staré radiátory jsem měnil za litinové co lidé inzerovali v Anonci a skládal články dle potřeby v jednotlivých místností, tím jsem za 10 tisíc provedl rekonstrukci otopné soustavy v ceně 100 000,- Nechal jsem svařit plechové nádrže 1000 a 300 litrů , což vyšlo i s prací a izolací na dalších 10 tis. tam menší měla být pro sofistikovaný ohřev TUV spolu se stávajícím bojlerem. Propojení a oběhová čerpadlo vyšlo na 5 tisíc. Tím byla hrubě připravena otopná soustava. Dále jsem vypočítal horizontální zemní výměník tepelného čerpadla od velkoobchodu koupil auto PE trubek (více než 1km ) za poloviční cenu – přímo od výrobce. Už několik měsíců dopředu jsem vybral bagristu , který díky velké zakázce byl ochoten udělat výkop za 50 tis , čímž mě celý výměník vyšel na 70 tis. V zimě jsem jen namontoval rozvaděč primárního okruhu a šetřil na vlastní tepelné čerpadlo, kde jsem uhádal cenu 100 000 s tím , že mi bude vyrobeno až nebudou mít ve firmě co dělat. Což se stalo za několik měsíců. Připojení a oběhová čerpadla stálo 10 ,- a dalších 10 tis regulace. Celkem 220,- navrženo na 100% ztrát objektu. Díky zvýhodněné sazbě mám celkové náklady na vytápění asi 7500 kč jsme tady 3 domácnosti, takže na mojí domácnost vychází celých 2500 kč. ročně. Je to dáno tím, že bych jinak platil 2x více za 1kWh kdybych neměl topnou sazbu , takticky bych ČEZU poslal téměř ty samé peníze bez topení. od roku 2004 topím pomocí TČ. Časem jsem získal více zkušeností vzdělání a měl jsem i trochu toho štěstí , že se mi začalo dařit lépe a mohl jsem rozšířit dům o další bytovou jednotku pro manželku a děti a s pomocí rodiny byl dům zateplen tak, aby TČ dům stále vytopilo i v největších mrazech.

    Píšu to pro inspiraci – když chcete něco dokázat třeba získat levné topení musíte Vložit do toho myšlenku ( číst a učit se). Jinak jak už bylo řečeno na vás vydělá někdo jiný.

    Co se týče mojí návratnosti , pak investice do TČ byla o 120 tis vyšší než investice do automatického kotle , který by byl dnes už na hraně životnosti. Má nejmenší provozní náklady po TČ proti němu má TČ návratnost 9 let ,když nepočítám náklady na údržbu kotle, jeho spotřebu el. energie a práci. Proti el. energii. je návratnost skvělá jenže s tou bych stejně topit nemohl.

    Reagovat
  • 26. 9. 2013 (19.38)
    Trvalý odkaz

    Lidi, hlavně nebuďte blbí a něvěřte všemu. Vždycky platí že přínos pro investora je přeceňován v prospěch těch co na tom vydělávají. Je nadhodnocována i účinnost úsporných opatření. Málokdy se počítá s tím, že ta úsporná opatření mají také svou životnost a jejich účinnost s časem klesá. Když se započte všechno je reálná návratnost investic nižší než se uvádí. Zdaleka není pravda že zateplení se vždycky vyplatí. Spoustě lidí se ta investice nikdy nevrátí.

    Obecně ziskové subjekty zapojené do nějakého byznysu asi nebudou důvěryhodným zdrojem v otázkách toho jestli se investice v dané oblasti vyplatí. (Např v článku citovaný pán ze stavební spořitelny.) Cítace ziskových subjektu (namísto nezávislých odborníků) v takových článcích jsou indicií že s prezentovanými informacemi není něco v pořádku. Logicky říkají to co je dobré pro jejich byznys, a pro ně je dobré něco jiného než pro lidi. Nevěřil bych jim ani dobrý den. Všechno si dobře spočítejte, než za něco dáte statisíce.

    Reagovat
    • 27. 9. 2013 (4.49)
      Trvalý odkaz

      Ono pokud přistoupíte na zateplení za cenu bez výběrového řízení, tak se investice nikdy nevrátí. To máte pravdu – ale lidi nejsou stát. Pokud si vybíráte z více nabídek nebo dokonce zateplíte sám(jako já), tak se vám investice vrátí rychle. O tepelné pohodě v domě ani nemluvě. Příklad. Zateplení mě stálo 90000. Ročně platím za plyn 12000Kč. Topíme na 22,5°C. (Krbová kamna nemám, takže 100% je z plynu). Takže si udělaejte vlastní obrázek o návratnosti. Pravdou je, že se jedná o nový barák, ale princip je stále stejný.

      Reagovat
    • 4. 10. 2013 (11.46)
      Trvalý odkaz

      Bohuzel, takovy web je slozite ziskove provozovat bez podpory onech ziskovych subjektu.. takze ho, stejne jako hybrid.cz, nelze povazovat za nezavisle medium. Myslim, ze ty korporatne oslavne clanky by to kazdemu mely dost jasne naznacit :). Vypocet navratnosti si kazdy musi provest sam..

      Reagovat
  • 26. 9. 2013 (16.11)
    Trvalý odkaz

    Zaujímavé na tom šetrení za teplo je, že koľko ušetríte o toľko (ak nie viacej) Vám zvýšia cenu za teplo. Nie je to zaujímavý paradox?!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *