Švédsko: na dovolenou do hotelu ve stromech

Treehotel neboli Hotel ve stromech se nachází ve Švédsku přibližně hodinu jízdy autem od obce Luleå. Nyní hotel nabízí pět samostatných pokojů, které jsou originální a ojedinělé svou zvláštní výstavbou přímo v korunách stromů. V plánu je rozšíření hotelu až na deset pokojů.

Lesní hotel Treehotel se skládá z několika samostatných budov (viz. níže). Tohle je sauna.
Lesní hotel Treehotel se skládá z několika samostatných budov (viz. níže). Tohle je sauna.

Lesní oblast kolem obce Harads se nachází v borovém lese. Hotel byl navržen předními architekty Skandinávie. Pokoje jsou postaveny 4-6 metrů nad zemí. Poskytují nádherný výhled na řeku Lule. Vchází se do nich po přístupové rampě, po mostě nebo elektrických schodech.

Mezi staletými borovicemi se nachází kromě pokojů také sauna až pro 12 osob. Každý z pokojů je naprosto unikátní svým vzhledem, vybavením a použitými materiály. Jsou k dispozici pokoje ve velikosti mezi 16 až 52 m². Na jejich výstavbu bylo použito především dřevo a sklo. Využívají elektrické podlahové vytápění.

Návštěvníci si mohou vybrat pobyt v pokoji zvaném Zrcadlová kostka, Kabina, Ptačí hnízdo, Kuželový pokoj nebo UFO. K dispozici je také Sauna na stromě a Konferenční prostory nazvané Vážka.

Zrcadlová kostka

Tento pokoj je 4 metry vysoká a 4 metry široká krychle přidělaná hliníkovým rámem ke kmeni jediného stromu. Stěny pokrývají reflexní skla odrážející okolí. Aby se zabránilo narážení ptáků do zrcadlových stěn, byly potaženy fólií s infračerveným filmem. Lidské oko barvu nerozpozná, ale ptáci ji vidí.

Zrcadlová kostka nabízí ubytování pro dvě osoby. Příchod umožňuje 12 metrů dlouhý most. Uvnitř je k dispozici obývací pokoj, střešní terasa, dvoulůžko a koupelna. Šest oken poskytuje nádherný panoramatický výhled.

Kabina

Umístění tohoto pokoje bylo inspirováno myšlenkou vytvořit vysoko na kopci platformu s výhledem na údolí řeky Lule. Kabina ve tvaru kapsle poskytuje prostor o velikosti 24m². Nabízí ubytování pro dvě osoby. Nachází se v ní dvoulůžko, terasa a koupelna. Vstupuje se do ní po horizontálním mostě mezi stromy. V přední části mostu se nachází velká dřevěná paluba. Pokoj je zavěšen pod lávkou.

Ptačí hnízdo

Pokoj ve tvaru ptačího hnízda byl postaven na kontrastu mezi vnějším a vnitřním prostředím. Zvenku je vidět jen velké ptačí hnízdo. Je dobře maskované a splývá s okolím. Okna jsou téměř neviditelná. Přístup dovnitř umožňuje výsuvné schodiště. Vnitřní prostor nabízí pohodlné ubytování pro rodinu se dvěma dětmi. Skládá se ze dvou oddělených ložnic, obývacího pokoje a koupelny o celkové rozloze 30m².

Kuželový pokoj

Tato místnost je upevněna dřevěnou konstrukcí ve třech opěrných bodech v zemi. Okna a kopule jsou vyrobené z plastu. Hlavním smyslem tohoto pokoje je jeho jednoduchost a dostupnost. Dovnitř se vchází po mostě z nedaleké hory. Dostanou se po něm i osoby se zdravotním postižením. Exteriér tvoří vrstvené březové dřevo. Vnitřní prostor o velikosti 22 m² se skládá z obývacího pokoje, dvou patrových postelí se čtyřmi lůžky a koupelny.

UFO

Při práci na Ptačím hnízdě se zrodila myšlenka vytvořit také místnost s názvem UFO. Pokoj byl vytvořen z odolného kompozitního materiálu, který umožnil sestavení lehké a zároveň pevné konstrukce. Stejně jako Ptačí hnízdo nabízí i UFO ubytování pro dva dospělé a dvě děti.

Vážka

Největší pokoj o rozloze 52 m² byl podle svého tvaru pojmenován Vážka. Exteriér je vyrobený z plechu. Místnost umožňuje soukromé ubytování nebo ji lze využít například ke konferencím a k jiným firemním akcím. Vchází se tam po 15 metrů dlouhé rampě. Luxusní design i interiér má na svědomí finský architekt Sami Rintala.

Hlavní budovou je Brittas Pensionat, kde je potřeba při příjezdu do hotelu vyřídit vše potřebné k ubytování. K dispozici je tam restaurace zajišťující stravování během celého pobytu, bar, sauna, relaxační prostor, televize a internet. Odtud trvá cesta lesem k jednotlivým pokojům maximálně pět minut pěšky.

Hlavním cílem výstavby tohoto hotelu je minimální dopad na životní prostředí. Každý pokoj má moderní ekologickou toaletu. Každodenní provoz hotelu je tedy velmi šetrný k okolní přírodě.

Treehotel

3 komentáře: „Švédsko: na dovolenou do hotelu ve stromech

 • 29. 5. 2024 (8.51)
  Trvalý odkaz

  Musím se přiznat, že jsme na pár podobných dovolených byli a vždycky to bylo hodně super. Zejména když třeba v blízkosti těch tree housů byly i bio sauny a celkově si to člověk mohl užít. Jen bych vám všem doporučil, abyste vybírali bydlení, kde nebude už někdo jiný. Není nic horšího pro atmosféru, než když se musíte na té sauně domlouvat s někým, kdo bydlí dvacet metrů od vás.

  Reagovat
 • 27. 2. 2017 (5.17)
  Trvalý odkaz

  Great goods from you, man. Is there really a baldness cure? I have understood your stuff previously and yor28#&17;ue just extremely wonderful. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.

  Reagovat
 • 28. 9. 2013 (18.07)
  Trvalý odkaz

  Nadhera. Tak na takuto dovolenku ist s priatelkou to by som bral vsetkymi desiatimi :)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *