Emise z letecké dopravy vytvářejí v atmosféře ozón

Na skleníkový efekt mají v porovnání s pozemní dopravou mnohem větší vliv emise vypouštěné leteckou dopravou ve výšce 8 až 12 kilometrů nad zemským povrchem. S tvrzením přišli vědci z odborného periodika Environmental Research Letters.

Atmosféra nad Tichým oceánem je na emise pětkrát citlivější než atmosféra nad Evropou. foto: Milad A380, licence Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported
Atmosféra nad Tichým oceánem je na emise pětkrát citlivější než atmosféra nad Evropou. foto: Milad A380, licence Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported

Poprvé se zaměřili také na vliv vytváření ozonu podle jednotlivých leteckých tras. Zkoumali celkem 83 000 tras a výsledky ukazují, že některé oblasti jsou na emise z leteckých motorů mnohem citlivější než jiné.

Nejvíce skleníkových plynů vytváří letadla nad Tichým oceánem na trasách z New Yorku do Austrálie a na Nový Zéland. To vyplývá ze studie odborného týmu z Massachusettského technologického institutu (MIT). Z jednoho kilogramu výfukových plynů letadel se tam utvoří 15 kilogramů ozonu.

U linky z Bombaje do Sydney to představuje 25.300 kilogramů ozonu za jeden let. Atmosféra nad Tichým oceánem je tedy na emise pětkrát citlivější než atmosféra nad Evropou a 3,7 krát citlivější než nad Severní Amerikou.

Vedoucí týmu Steven Barrett k tomu uvedl: „Naše výsledky ukazují, že nejdramatičtěji na emise reagují ta nejméně znečištěná místa atmosféry.“

Existuje mnoho studií zabývajících se celkovým vlivem letecké dopravy na změny klimatu. Tentokrát se ale poprvé vědci zabývali konkrétními trasami a rozdíly mezi nimi. Je pravděpodobné, že výsledky budou využity v boji proti negativním vlivům zhoršujícím stav atmosféry.

Konkrétně by to mohlo pomoci ke změnám leteckých koridorů. Letadla by pak míjela oblasti s velmi citlivou atmosférou na emise a došlo by ke snížení produkce ozonu vlivem letecké dopravy.

Letecké společnosti se také věnují oblasti životného prostředí. Aerolinky se opírají o environmentální politiku a systém environmentálního managementu. V nich jsou uvedeny postupy a procedury, jak předcházet vzniku znečištění a trvale snižovat znečišťování životního prostředí. S

Snaží se omezovat emise několika způsoby. Například nakupují nové a modernější stroje s efektivnějšími motory a optimalizují jednotlivé fáze letu. Také spolupracují na vývoji leteckých komponent a optimalizaci procedur.

Aerolinky pravidelně vyhodnocují své aktivity a poskytují o nich informace. Příkladem, jak informují cestující, jsou takzvané emisní kalkulačky. Na nich si cestující mohou spočíst kolik emisí vznikne při daném letu a jaký je přepočet na jednoho pasažéra.

Pak jsou cestujícím nabízeny různé způsoby na kompenzaci podílu znečišťování ovzduší. Kompenzace na vypouštění uhlíku do ovzduší se nazývá carbon offsetting. Takto vybrané peníze společnosti používají např. na výsadbu stromů nebo obnovu pralesa, nákup solárních panelů nebo výstavbu školky či nemocnice v zemích třetího světa.

9 komentářů: „Emise z letecké dopravy vytvářejí v atmosféře ozón

  • 28. 9. 2013 (8.41)
    Trvalý odkaz

    Problém s ozónem nezmizí do doby, než budou poháněna letadla buď elektricky (asi nerealizovatelné), jaderně (také nerealizovatelné), nebo vodíkem, což by mohlo být za několik desetiletí.
    Problém je, kde tolik vodíku vyrábět, nabízí se jaderné reaktory, ale pro to, jak jsou nyní opět nepopulární by musely být nejspíš ně najaých obrovských lodích někde uprostřed oceánu.

    Reagovat
  • 27. 9. 2013 (15.37)
    Trvalý odkaz

    @Jjezevec Pravda, „oteplovači“ mají zade další argument podložený výzkumem a fakty, kterým mohou burcovat svět. Jsou asi jediní, kteří se neomezují pouze na zavádějící fakt, že ke změně klimatu může docházet a docházelo i bez vlivu lidské činnosti.

    Reagovat
  • 27. 9. 2013 (11.55)
    Trvalý odkaz

    Vždycky jsem si myslel, že ozon ja plyn který brání ultrafialovému záření vstoupit do atmosvéry, což bylo vžda žádoucí, Viz ozonová díra. A dnes škodí tím, že vytváří skleníkový efekt… Kde ten svě spěje.

    Reagovat
    • 27. 9. 2013 (14.06)
      Trvalý odkaz

      záleží na tom v jaký výšce se nachází..pokud v ozonosféře tak je prospěšný..pokud ne tak je to skleníkový plyn mnohonásobně účinější než CO2

      Reagovat
  • 27. 9. 2013 (11.15)
    Trvalý odkaz

    kdyby pan jezevec znal alespoň základní fyzikální zákony..jak proces globálního oteplování vzniká určitě by mluvil jinak..ale pravda všichni nemůžou být chytří

    Reagovat
    • 28. 9. 2013 (13.00)
      Trvalý odkaz

      A schválně jak asi k oteplování došlo v minulosti dokonce v době kdy na zemi ještě ani nebyli lidé???
      .
      Možná tu platily jiné fyzikální zákony!!!!

      Reagovat
      • 29. 9. 2013 (17.35)
        Trvalý odkaz

        Pekny vecer prajem do CZ. Ano to sa s Vami nikto nehada. Vcera na BBC Radio4 bolo ohladom posledneho samitu IPCC ohladom globalneho oteplovania. Je jasne, ze sa striedali tieto etapy, ale pochybujem ze pred dajme tomu 5 000 rokmi,ked uz ludia nasli smolu, vedeli zakat miesat farby, vyuzivat nerasty zeme a mozno poslednych 1500 rokov ked sa postupne zacali chemikalie aj ludske vykali volne vypustat do prostredia, neexistovali cisticky a to uz nehovorim co clovek spravil od Priemyselnej revolucie. To nemozete tvrdit, ze tym mnozstvom fisilnych paliv, od ropy, uhlia, dreveneho uhlia sme tuto zem coto nezamorili, neznicili a podobne. Podla mna toto vsetko by sa malo brat do globalnej zmeny zeme. A ak ideme tvrdit, ze vsetko to tu bolo tak ano, ale na prirodzenej baze. Dovolim si tvrdit a istotne aj VY budete suhlasit aj iny, ktori to budu citat, ze tak pred 10 000+ rokmi max zdroj znecistenia na 99.9% boli vybuchy sopiek a chemicke plyny uvolonujuce sa v podmorskych sopkach. Ani dane tymi vedcov sa nehadaju, ze tu boli dane zmeny, ale ako mi ludia sme toho nanicili uz dost si myslim. A iba sa vyhovarame, ze to nie MY to niekto iny (vylial do potoka toto, vyhodil do lesa toto, vysekal tuto cast lesa, zalial toto). Mozno je to tak, ze si tuto Zem ako Ludstvo ani nezasluzime a mali by sme najprv zaplatit poriadne velku dat, min 90% populacie by malo vymret a potom sa spamatame, ako sme sa spravali k tomuto skvostu na ktorom bol nejakym zazrakom povoleny zivot a pripadne niekde v galaxii niekto kruti hlavou pripadne je mu smutno co MY ludia tu robime. S pozdravom vsetkym.

        Reagovat
      • 29. 9. 2013 (20.22)
        Trvalý odkaz

        očividně tvoje inteligence sahá na úroveň použití slova..fyzikální..samozřejmě že k oteplování docházelo, ale nikdy v tom neměl prsty člověk…vždy se to stalo buď výbuchem sopky, požáry, atd. atd.

        Reagovat
  • 27. 9. 2013 (8.05)
    Trvalý odkaz

    A globální oteplovači mají zase klacek s nímž mohou burcovat svět.
    Jsou asi jediní co ještě nepochopili že oteplování je přírodní proces, který udál mnohokrát v minulosti a bude se opakovat i v budoucnosti.

    Ó bóže, dej jim kapku rozumu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *