Změna designu křídel vede k úspoře paliva

Chytrá změna v designu někdy znamená víc, než by se mohlo zdát. Osobní a dopravní letadla společnosti United začaly být letos vybavovány nepatrným doplňkem v podobě malé šavlovité kosy na koncích křídel. Malá křidélka však znamenala velkou změnu. Upravením letových vlastností se zvýšila celková úspora na palivu o $200 mil.

V podstatě drobná změna designu se projevila významnou úsporou spotřeby paliv. foto: Aviation Partners
V podstatě drobná změna designu se projevila významnou úsporou spotřeby paliv. foto: Aviation Partners

Větší efektivita, úspory, škrty, šetření na všech stranách. Běžné požadavky, na které narážíme při každé pracovní činnosti. V letecké společnosti United však přišli inženýři s tak jednoduchým nápadem, až je to zarážející.

Přitom jedna malá změna znamenala tak výrazné snížení nákladů, že jí hodlají do roku 2014 adaptovat i jiné letecké společnosti. Majoritní výrobce letadel Boeing zvažuje zavedení této designové vychytávky do standardní konstrukce.

Malá křidélka na velkých křídlech totiž pomáhají letounu ve vzduchu vyrovnávat odchylky a výklony do strany, ke kterým dochází při turbulencích. Testování prototypu potvrdilo, že na průměrném letu se tak uspoří 1,8 % paliva, které jinak připadalo právě na vyrovnávání kurzu.

Tahle necelá 2 % úspor vztažená na náklady celé letecké společnosti činí zmíněných 200 milionů dolarů. Počáteční náklady, spojené s instalací nového prvku, jsou přitom minimální.

V současnosti se řeší i další inovace tvaru křídel, které by se měly promítnout do dalších úspor na palivu. Hovoří se o „žraločích ploutvích“, respektive začlenění zvednutí konců křídel, doprovázených křidýlky vespod.

Sdílet: