Turecký ostrov Bozcaada vyrábí elektřinu z vodíku

Počátkem října byl na tureckém ostrově Bozcaada v Egejském moři spuštěn pilotní projekt výroby elektřiny z vodíku. Něco podobného před časem předvedlo Německo se svou hybridní vodíkovo-větrnou elektrárnou. Turecko to zkouší v menším provedení se solární elektrárnou.

Bozcaada - výroba vodíku z obnovitelných zdrojů
Bozcaada - výroba vodíku z obnovitelných zdrojů

Jde o první projekt svého druhu v Turecku, který potvrzuje, že bosporská velmoc se nebojí ani těch nejmodernějších technologií. Budoucí kandidát na vstup do Evropské unie, který se narozdíl od zbytku Evropy těší ekonomickému růstu, tím ukazuje, že alternativní zdroje energie mu nejsou cizí.

Celý projekt výroby vodíku ze solární energie byl podpořen OSN, tureckým ministerstvem energetiky a přírodních zdrojů a organizací ICHET. Výroba energie z vodíku se má stát podle představitelů ICHET modelem pro další turecká města.

Bozcaada Hydrogen Island, neboli „Vodíkový ostrov Bozcaada“, se tak stává prvním zařízením v zemi, kde bude možné studovat a dlouhodobě sledovat možnosti výroby vodíku z obnovitelných zdrojů energie na ostrovech.

Experimentální zařízení je vybaveno 20kW solární elektrárnou. Díky ze slunce vyrobené elektřině se v 50kW elektrolyzéru vyrábí vodík, který se ukládá na pozdější využití. Jakmile nastane situace, kdy je potřeba více energie, vodík prochází skrze 20kW palivový článek a případně i 35kW vodíkový motor a vyrábějí tak další elektřinu.

Tímto způsobem je možné elektrickou energií zásobovat až 20 domácností až 24 hodin. V roce 2012 bude celý systém doplněn ještě o 30 kW větrnou turbínu.

UNIDO-ICHET

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *