Největší obchodní řetezec světa, Walmart, se našel v obnovitelných zdrojích energie

Americká společnost Walmart je třetí největší veřejně obchodovanou korporací na světě. Zaměstnává přes 2 miliony lidí a provozuje na celém světě 8500 obchodů. Už od roku 2005 se intenzivně zabývá přechodem na obnovitelné zdroje energie. V průběhu následujících desetiletí z nich chce získávat 100 % energie!

Solární panely na jednom z mnoha tisíc obchodních domů Walmart, foto: Walmart
Solární panely na jednom z mnoha tisíc obchodních domů Walmart, foto: Walmart

Před několika týdny Walmart ohlásil důležitý milník: stým kalifornským obchodem, který na své střeše nese solární panely, byla provozovna na San Diego College Avenue. Kalifornie je pro využití solárních elektráren na většinou plochých střechách rozsáhlých obchodů ideální. Celkem nese na střeše solární panely přes 140 obchodů Walmart v šesti státech USA.

Instalaci solární elektrárny zajistila společnost SolarCity známého podnikatele Elona Muska, mimo jiné majitele a ředitele společností Tesla Motors (vyrábí elektromobily) a SpaceX (vyrábí vesmírné rakety). Walmart chce, aby solární energie stačila na 10 % – 30 % celkové spotřeby jeho obchodů.

Nejvíce solárními panely vybavených obchodů má Walmart aktuálně v Los Angeles (43), v oblasti San Franciska (17) a právě San Diega (13). Iniciativu samozřejmě podporují i místní politici pro které je Walmart vítaným zdrojem zaměstnanosti a významný plátce daní.

Není to ale jen solární energie jakožto cesta, kterou se Walmart vydává. U svého distribučního centra v Red Bluff, taktéž v Kalifornii, představil jako jedna z prvních firem také možnost využití komerční velké větrné turbíny. Větrná elektrárna o výkonu 1 MW bude uvedena do provozu do letošního podzimu a ročně pak vyrobí cca 15 až 20 % celkové spotřeby energie centra (asi 2200 MWh).

„Využíváme každý dostupný nástroj k tomu, abychom se dopracovali k našemu cíli, to jest 100 % energie z obnovitelných zdrojů. Větrná energie je pro Walmart atraktivní technologie,“ komentoval novou iniciativu Greg Pool, senior manager obnovitelných zdrojů ve Walmartu.

Pokud se v Red Blugg větrná turbína osvědčí, zhodnotí Walmart potenciál pro jejich masovější nasazení také u ostatních distribučních center v USA.

Walmart má dnes rozjetých asi 180 projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie. V západním Texasu provozuje 90MW větrnou farmu, která zásobuje přes 300 obchodů z 15 %. V Mexiku zásobuje 348 obchodů ze 17 % taktéž větrnou energií. V Severním Irsku zásobuje větrná energie 100 % spotřeby 14 obchodů. Massachusetts zásobuje jeden obchod energií 12 malých větrných turbín. Do roku 2014 bude mít 27 obchodů vlastní solární panely.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *