Americké Colorado – velké plány pro solární elektrárny

„Naší prací vydláždíme cestu k prvnímu milionu solárních střech v Coloradu,“ zaznělo na veletrhu solárních technologií, při kterém se odehrála i konference Solar Power Colorado. Oficiálně vyhlášený záměr má ještě daleko ke své realizaci, ale podpora průmyslu je jistá. Zvláště když vidí energii Slunce jako vítanou příležitost k nastartování byznysu v celém regionu.

Je plán na osazení milionu střech solárními panely nereálný? COSEIA na to má sedmnáct let času, a především - podporu výrobců i místních obyvatel Zdroj: archiv R. Dohnal
Je plán na osazení milionu střech solárními panely nereálný? COSEIA na to má sedmnáct let času, a především – podporu výrobců i místních obyvatel Zdroj: archiv R. Dohnal

V Coloradu, středoamerickém státu, se alternativní zdroje energie dostávaly na výsluní velmi pozvolna. Dnes ale, podobně jako v mnoha dalších státech unie, patří mezi favority.

Technologie obnovitelných zdrojů totiž, kromě benefitů v podobě ozdravění ovzduší a snížení nákladů na odběr elektřiny, přináší do celého státu nová pracovní místa a rozviřují stojaté vody zdejší ekonomiky.

V čele nového trendu, založeného na sluneční energie, stojí Asociace Coloradského solárního průmyslu (Colorado Solar Energy Industries Association, COSEIA).

Počet instalací větrných turbín a fotovoltaických panelů se mezi lety 2007 až 2011 zdvojnásobil, a město Denver se stalo jakýmsi výrobním „uzlem“, kde se soustředí většina technologických laboratoří a konstrukčních dílen.

Denver centrem obnovitelných zdrojů

Význam Denveru jako města „stojícího na čisté energii“, se nadále umocňoval s tím, jak se o alternativní zdroje energie začínají zajímat i okolní státy americké federace.

Coloradští občané vidí pokrok, a těší je to, protože z rozvoje nové větvě průmyslu těží jak zdejší samospráva, tak komerční celky, univerzity a především oni sami.

„Jen v samotném regionu Metro Denver jsme zaznamenali v roce 2011 vznik celkem 1500 nových společností, jež souvisejí se solárním a větrným boomem,“ stojí ve zprávě Rozvoj čisté energie pro podporu průmyslu.

Nové pracovní příležitosti

„Zmíněné společnosti dokázaly vytvořit 18 000 nových pracovních míst, a celkový nárůst přímé zaměstnanosti poskočil od roku 2006 o 35 %. Takový skok v zaměstnaneckém sektoru nebyl dosud nikde v USA zaznamenán.“

Pravdou je, že odborníci z COSEIA dokázaly včas analyzovat spektrum nabízených výhodných nabídek pro čerpání z různých rozvojových fondů. I díky tomu věří, že kampaň pojmenovaná prostě „Milion solárních střech“ má naději na úspěch.

Co by to ale znamenalo? Poskytnout více než tři gigawatty čisté elektřiny, dodávané kombinací fotovoltaických systémů, solárně termálního vyhřívání a chlazení.

Tento plán by mělo být úspěšně realizován do roku 2030. „Solární energie je v miliardový byznys,“ potvrzuje výkonný ředitel COSEIA, Neal Lurie. „A my budeme jeho průkopníky.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *