Kostarika už déle než 113 dní běží na obnovitelné zdroje energie
Stát Kostarika je noční můrou všech OZE-skeptiků a současně také „idol“ všech OZE-pozitivních. Latinskoamerická země už déle než 113 dní jede v kuse jen na obnovitelné zdroje.
Zprávu uveřejnil kostarický Institut pro elektřinu, a v nekonečné sérii špatných zpráv, kterými nás média poslední dobou častují, prakticky zapadla. Kostarika už také není taková senzace, jako když poprvé zlomila rekord 99 % nezávislosti na fosilních zdrojích při produkci energie.
Přesto nás tento tropický stát nepřestane překvapovat. Hodně o tom napovídá vládní energetická strategie, která usiluje o uhlíkovou neutralitu celé země do roku 2020.
Kostarika už 75 dní nepotřebuje jiné než obnovitelné zdroje energie
Costa Rica – první země 100% poháněná skrze obnovitelné zdroje
Kostarika má pro rozvoj sektoru obnovitelných zdrojů ty nejlepší přírodní podmínky, jenže ty jsou současně její největší slabinou. Například 80 % národního energetického mixu tvoří elektřina z vodních elektráren, které jsou závislé na optimálním průtoku a příhodně pravidelném rozvržení dešťů v průběhu roku.
Jinými slovy, není to karta, na kterou by se dalo sázet donekonečna. Nehledě na to, že vodní nádrže se tu podílejí na decimování přírodního bohatství, které je přes cestovní ruch nejvýraznějším přínosem do státní pokladny.
Kostarická vláda si tuto „mezeru“ v jinak fungující strategii uvědomuje, a proto připravuje rozsáhlou koncepci diverzifikace alternativních zdrojů energie. Její součástí je zvýšení podílu větrné, solární a geotermální energetiky a také biomasy. Zvýšení podílu těchto alternativ by mělo snížit případnou závislost na vodních elektrárnách a potažmo ulevit životnímu prostředí.
Vadou na „kráse“ kostarické energetické strategie dosud byl i fakt, že i když je tu elektřina ze sítě „čistá“, po ulicích měst se pohybuje nezanedbatelné množství ovzduší znečišťujících automobilů.
A právě ty nyní stojí na prvním místě v programu plánovaných změn. Nahradit konvenční dopravu, poháněnou fosilními palivy, by měla auta „nízkouhlíková, hybridní a především elektrická“. I když se takový plán může zdát poněkud nesnadný, Kostarika již dokázala, že potenciál na dalekosáhlé změny má.
Ostatně, první Toyota Prius na kombinovaný pohon plyn/elektřina se tu začala projíždět už v roce 2004, a o pět let později sem začal dodávat elektromobily indická eko-automobilka Reva.
V roce 2011 se také Kostarika stala (po Japonsku a Evropě) v pořadí třetí destinací, kam začala japonská automobilka dodávat svůj Mitsubishi i-MiEV. Uhlíkově neutrální strategie Kostariky tedy plánuje do roku 2020 vytvořit skutečně ambiciózní dílo: malý národ, který ke svému životu, ať už po stránce energie pro výrobu nebo transport, nebude potřebovat žádná fosilní paliva.
jen tak dál :-)