Podlahové vytápění a dřevěná podlaha

Rozhodli jste se pro rekonstrukci interiéru a zavedení podlahového vytápění? S tím se nabízí otázka, jakou podlahovou krytinu lze s podlahovým vytápěním zkombinovat. Co se týče tepelného odporu je nejlepší podlahovou krytinou keramická dlažba, avšak v dnešní době nejsou výjimkou ani dřevěné podlahy, které oproti dlažbě působí příjemným a útulným dojmem.

Podlahové vytápění Hermann
Podlahové vytápění Hermann

Pokud se tedy rozhodnete pro dřevěnou podlahu, je potřeba dávat pozor na více faktorů. I když neexistuje žádná norma, která by říkala, jaká by měla být hodnota tepelného odporu u podlahové krytinu, u dřevěných podlah se zpravidla uvádí, že by neměla překročit hodnotu tepelného odporu R = 0,16 ,2K/W.

Nejproblematičtější je masiv

Masivní dřevo patří k problematickým podlahovým krytinám v kombinaci s podlahovým vytápěním. Proč? Protože se jedná o kus dřeva a čím je tento materiál silnější, tím vyšší je tepelný odpor a vyšší náklady na vytápění.

dřevo a podlahové vytápětí

Dále je důležité brát v potaz také délku a šířku prken masivní podlahy. Čím je délka/šířka větší, tím více podlaha pracuje. Pokud tedy trváte na podlahovém topení i masivní podlaze, pak doporučujeme vybírat co nejmenší formát (např. klasické parkety o délce 400-500 mm a šířce 50-70 mm, nebo průmyslovou mozaiku).

Rozhodně nedoporučujeme volit podlahu z masivu o délce od 1200 mm a šířce od 100 mm. U takovéto podlahy v kombinaci s podlahovým topením vzniknou spáry mezi lamelami.

Vícevrstvé dřevěné podlahy

Pro kombinaci s podlahovým vytápěním jsou lepší vícevrstvé dřevěné podlahy (nejlépe dvouvrstvé nebo třívrstvé dřevěné podlahy), které mají výhodnější hodnoty tepelného odporu, nižší stavební výšku a velmi dobrou rozměrovou stabilitu. Důležitá je také relativní vzdušná vlhkost, kterou mají podlahové krytiny rády. Běžně by se měla pohybovat 40 – 60 %.

Důležitý je typ dřeva

Při kombinaci podlahového vytápění a krytiny berte v potaz také samotný typ dřeviny. Některé jsou totiž náchylnější na výkyvy teplot a vlhkosti než jiné typy. Hlavním důvodem je právě jejich pracování při změnách teplot a vlhkosti, kdy u nich dochází ke vzniku spár mezi jednotlivými lamelami. Ideální je např. buk, jasan, javor, kanadský javor, teak a mnoho dalších.

Povrchová úprava podlahy

Opomenout byste neměli ani povrchovou úpravu u podlahy. Na výběr jsou zde dvě vhodné možnosti použití ochranných materiálů, olejové a olejo / voskové nebo lakové systémy. Pokud mají dřevěné podlahy olejový povrch, pak je nutné tento olej pravidelně obnovovat, nejlépe před začátkem topné sezony a po jejím skončení. Pokud toto opomenete, pak hrozí vysychání dřevěné podlahy.

Teď už víte, že i dřevěná podlahová krytina si může rozumět s podlahovým topení. Je však důležité si vybrat vhodnou dřevěnou podlahu, aby nedošlo k jejímu poškození. V případě nevhodného rozhodnutí můžete podlahu po 6 měsících přebrousit až na holé dřevo, přetmelit a přelakovat jiným ochranným materiálem.

placená inzerce

3 komentáře: „Podlahové vytápění a dřevěná podlaha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *