Musí být interiér a exteriér budovy zřízen ve stejném stylu?

Při stavbě nového domu bývá zpravidla zřízen jeho exteriér i interiér v obdobném designovém stylu. Je to ale zásada, kterou je nutné striktně dodržovat, nebo existují i jiné možnosti?

Sjednocení je sázkou na jistotu

Pokud neradi riskujete, pak je sjednocení designu obou „stran“ budovy správným krokem. Do staré průmyslové budovy předělané na rezidenční bydlení se vždy bude industriální lustr skvěle hodit. Pokud budete experimentovat s alternativami, riskujete, že výsledek nebude působit harmonickým dojmem.

Podobně je tomu i u starých venkovských stavení. Může být výzvou předělat interiér chalupy po babičce v soudobém moderním stylu. Narušíte ráz budovy, která ztratí své venkovské kouzlo, kvůli kterému se do ní rádi tak často vracíte.

Překvapivý interiér není novinkou

Jenže kdo neriskuje, nic nezíská. Ti největší světoví architekti vždy dokázali překvapit nejen tím, jak budova působí zvenčí, ale i tím, jak vás dokáže oslnit po vstupu dovnitř. Obojí může působit honosně a přitom být zařízeno v odlišném stylu.

Pokud ale aspirujete na to, abyste vybudovali či rekonstruovali nemovitosti tak, že bude výsledek doslova dechberoucí, vždy byste měli tento úkol svěřit do rukou odborníkům. Architekti a interiéroví designeři mohou díky svým zkušenostem s podobnými projekty navrhnout něco, co bude vzbuzovat vášně a získá pozitivní ohlas.

Trendem je ale propojování

Budeme-li se ale bavit o hlavním trendu dnešní doby, jednoznačně převládá snaha propojovat, nikoliv oddělovat. Budovy, které zcela jinak působily zvenčí a uvnitř, se realizovaly především v první polovině 20. století.

Dnes je naopak moderní nikoliv stavět jasně dané hranice, ale bourat je. A tak ubývá v interiérech příček, vznikají velkolepé prostory, které kombinují více účelů. Již téměř samozřejmostí je propojení obývacího pokoje a kuchyně. Díky francouzským oknům, která sahají od podlahy až po strop, ale může obývací pokoj postupně přecházet v zimní zahradu a venkovní terasu. V jednotlivých částech stavby mohou být použity identické materiály, barvy i vzory. A tak použitím různých stylů půjdete tak trochu proti proudu.

Buďte především sami sebou

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, hlavním cílem by mělo být, aby výsledek odpovídal vašim představám a aby nemovitost sloužila vašim potřebám. Můžete tedy směle ignorovat názory ostatních, pokud vy sami jste s výsledkem spokojeni.

Zdroj obrázku: Jafara / Shutterstock.com

2 komentáře: „Musí být interiér a exteriér budovy zřízen ve stejném stylu?

  • 16. 4. 2024 (19.47)
    Trvalý odkaz

    Když už jsem při úpravách interiéru dbala na sladění barev a materiálů, tak vlněné deky byly naprostou tečkou za celým zařizováním. Ty totiž dokonale dotvořili celkový dojem mého domova. Ať už jde o útulný living room nebo hřejivou ložnici, tak vlněné deky vždycky dodají každému prostoru ten pravý nádech harmonie a souladu.

    Reagovat
  • 20. 10. 2022 (8.35)
    Trvalý odkaz

    Tak samozřejmě bych řekl, že nemusí. Ať si každý bydlí, v čem chce a co se mu líbí. Ale samozřejmě pro nějaké ty konzervativnější lidi to může být docela bolest. Já sám jsem takový člověk, že musím mít sladěné i ruční a osušky do jedné barvy se zbytkem domu. A nedovedu si představit, že mám moderní dům navenek a venkovský styl vevnitř. Tak to fakt ne. Ale jak říkám. Každý ať si bydlí v tom, co se mu reálně líbí.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *