Inteligentní demolice budov – robot recykluje beton

Demolice budov je sice potřebná, leč špinavá práce. Oblaka zvířeného prachu, hromady sutin a spousta stavebního odpadu, který většinou putuje přímo na skládku. Student švédského Institutu designu v Umeå se ale rozhodl zachránit část likvidovaného staviva. Vynalezl a za provozu otestoval robotickou jednotku, která „obírá“ beton z železných konstrukcí, a uchovává jeho části pro další využití.

K čemu těžká bourací technika, když tu samou práci zastanou efektivněji malé robotické jednotky? Zdroj: Omer Haciomeroglu
K čemu těžká bourací technika, když tu samou práci zastanou efektivněji malé robotické jednotky? Zdroj: Omer Haciomeroglu

Omer Haciomeroglu se rozhodl těžkou bourací techniku nahradit inteligentnějším systémem. I když robotická vodní bruska propojená s vysavačem vypadá trochu legračně, přesto automatizovaná jednotka ERO CRR (ERO Concrete Recycling Robot) vyhrála letos prestižní ocenění v podobě mezinárodní ceny IDEA (2013 International Design Excellence Award). Dokáže totiž skutečně neuvěřitelné věci.

Těžká strojní technika, tradičně využívaná při demolicích, spotřebovává značné množství energie, jen aby rozbila betonové zdi na drobnou drť. Tento proces je navíc spojen s velkou spotřebou užitkové vody, která se využívá při chlazení a hlavně při rozstřiku po okolí, aby se zamezilo šíření prachu.

Výsledná hrubozrnná směs s většími fragmenty betonu je následně převezena do zpracovatelského zařízení. Část je přetříděna manuálně, zbytek, především kovová frakce, je pak za působení vysokých teplot uvolněn pro další použití.

Komplikované, nákladné a neefektivní, soudí Haciomeroglu. Robot ERO CRR oproti tomu prý zastane levně, jednoduše a velice efektivně celou práci. A navíc bez zbytečného prachu a dýmu, nebo plýtvání vodou. Hubice jeho robota, opatřená skenerem, po přiložení na betonovou stěnu nejprve chvíli snímá povrch. Následně demoliční jednotka sama vybere místo, na kterém nejlépe začít s prací.

Vodním obrušováním se pak prohlodává na konstrukci, a veškerý prach a drť přitom odsává pomocí výkonné extrakční jednotky. Vodu ale nasává zpět, filtruje od prachu, a využívá znovu. Poté se přesune na vedlejší místo, a pokračuje v práci.

Automatická jednotka ERO CRR je programovatelná, takže je možné jí zadat konkrétní práci krok za krokem, a pak jen přijít zkontrolovat, jak se dílo daří. Po robotické demolici zůstávají stát jen opěrné železné konstrukce, ale už ne žádný zbytečný odpad.

Jemně nadrolené složky betonu je možné hned znovu využít. Robot je totiž díky vysokotlakému proudu vody dostává prakticky roztříděné, a tak jen odfiltruje písek od cementu. Písek je balen do extra pytlů, a putuje ke znovu-využití na další stavbu. Stejně tak do hladka očištěné železné konstrukce stačí jen svářečkou rozdělit, a mohou být brzy součástí nové budovy.

Inhabitat.com

7 komentářů: „Inteligentní demolice budov – robot recykluje beton

  • 19. 7. 2013 (9.24)
   Trvalý odkaz

   Kyslík plyn… Univerzálne použitie, aj na zváranie aj na rezanie.

   Reagovat
  • 31. 3. 2014 (8.08)
   Trvalý odkaz

   Samozřejmě to jde i svářečkou. Existují uhlíkové elektrody, které jsou pro tento účel vyrobené. Zkušený svářeč dokáže materiál rozdělit i obyčejnou bazickou elektrodou, stejně tak jako kterou koliv jinou svářecí metodou. Ale na to by jste jistě přišel sám, kdyby jste se o problematiku sváření zajímal i jen povrchně. ;)

   Reagovat
 • 18. 7. 2013 (12.17)
  Trvalý odkaz

  Nápad je to dobrý ale na využitie v praxi to má ešte dosť ďaleko. Zaujímali by ma aj dáke parametre napríklad koľko trvá kým „oddelí“ betón od oceľovej výstuže na 1m2 steny hrubej napríklad 300mm. Alebo ako často treba vymieňať tie filtre ktoré filtrujú cementovú vodu…

  Reagovat
  • 22. 7. 2013 (18.56)
   Trvalý odkaz

   vice info, obrazku, narctu a video v praxy

   omerh.com/portfolio/ero-concrete-de-construction-robot/

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *