Češi nejsou připraveni na zimu, energetická opatření zavedla pouze čtvrtina

Výrazné zdražování energií, inflace i blížící se zima nutí Čechy přemýšlet, jak ušetřit za své výdaje. Ačkoliv téměř 80 % obyvatel bydlí ve vlastních bytech či domech, investice do zateplení či větší rekonstrukce nepřipadají pro řadu z nich v úvahu.

Průzkum veřejnosti ukázal, že 74 % českých domácností ještě nezavedlo žádná úsporná opatření a třetina z nich to zatím ani neplánuje. Přitom existuje celá řada jednoduchých řešení, která ochrání vaše peněženky před přemrštěnými účty za elektřinu i velkou prvotní investicí.

Drobné snížení teploty, velká úleva pro peněženku

Pokud v celém domě či bytě snížíte teplotu o pouhý 1 stupeň Celsia, lze ušetřit v průměru 6 až 7 % výdajů za energie. Přitom se nemusí každá místnost vytápět stejně. Například v obývacích pokojích podle průzkumu většina Čechů preferuje 22 °C, ještě akceptovatelných 20 stupňů však už ušetří nemalé částky. Podobně i v ložnicích, které mívají běžně nižší teplotu pro lepší spánek, lze ubrat z preferované 20°C teploty.

V Česku velmi rozšířené několikastupňové radiátorové ventily však neumožňují nastavovat přesnou teplotu. Instalace inteligentní termostatické hlavice však není náročná a zabere přibližně 10 minut. Pomocí mobilní či webové aplikace si zvolíte vhodnou teplotu pro každou místnost. Kromě toho systém analyzuje podmínky v místnosti a nabídne vhodné řešení na míru, které bude vyhovovat vašemu životnímu stylu.

Příklad: Pětičlenná rodina odjela na prodloužený víkend na chalupu. Syn si po cestě vzpomněl, že nechal zapnuté topení ve svém pokojíčku. Díky nainstalovanému termostatu Netatmo a aplikaci v telefonu však mohou rodiče ovládat topení v jednotlivých místnostech i na dálku. Nemusí se proto vracet domů ve stresu z obrovských účtů za vytápění prázdného domu.

Během den stáhněte radiátory, nevypínejte je však úplně

K významným únikům energií často dochází během dne, kdy je dům prázdný. Doporučujeme však nevypínat radiátory úplně. Následné vytopení prochladlého domu vás totiž bude stát mnohem více než nízká udržovací teplota. Na přesnější řízení a regulaci spotřeby energie se doporučuje užívat programovatelné nebo inteligentní termostaty. Úspory za spotřebu v prvním roce používání vám mohou pokrýt počáteční investici. Mezi Čechy se jedná o nejčastěji využívanou pomůcku pro kontrolu prostředí v interiérech.

Pokročilejší modely zvládnou navíc vytvářet plán vytápění přesně na míru členům domácnosti. Udržuje nízkou teplotu během dne, kdy není nikdo doma či ji během noci, aby se lépe spalo. S ovládáním pomůže například inteligentní termostat Netatmo, který můžete ovládat pomocí mobilního i webového rozhraní. Na základě informací o vašem životním stylu vám vydefinuje individuální vytápěcí režim.

Příklad: Rodina se nakonec rozhodla kvůli špatnému počasí vrátit domů o den dříve. Aby se prochladlé děti nevracely do studeného domu, rodiče mohou s předstihem spustit topení pomocí aplikace.

Jedno nastavení na celou zimu nestačí

Počasí se během zimních (i podzimních) měsíců často mění, rozdíly v teplotách se mohou lišit i o 20 °C. Pokud venku mrzne, topný systém bude muset pracovat mnohem intenzivněji a spotřebovávat více energie. Pokud je naopak teplota mírnější nebo venku navzdory chladu intenzivně svítí, místnosti se vyhřejí mnohem rychleji. Inteligentní termostatické hlavice Netatmo upravují vytápění podle počasí a tepelných vlastností domů. Detekují však také otevřená okna. V tu chvíli vypínají topení, aby nedocházelo k dalšímu plýtvání.

Mějte jasný přehled o vaší spotřebě

Výdaje na bydlení tvoří průměrně čtvrtinu účtů českých domácností, velká část putuje právě na energie. S jednotně nastavenými zálohami může být náročně průběžně sledovat spotřebu. To často vede v nemilým překvapením na konci zúčtovacího období. V aplikaci Netatmo lze kdykoli nahlédnout do historie spotřeby elektrické energie radiátorů v jednotlivých místnostech a v případě potřeby ji využít k úpravám.

zdroj: tisková zpráva

4 komentáře: „Češi nejsou připraveni na zimu, energetická opatření zavedla pouze čtvrtina

 • 15. 6. 2024 (12.31)
  Trvalý odkaz

  Mrzí mě, že Češi nejsou dostatečně připraveni na nadcházející zimu. I když chápu, že zavedení potřebných energetických opatření může být pro spoustu lidí finančně náročné. Je potřeba topit, aby se v bytech nerozmohli alergeny a plísně. Já jsem alergik a musela jsem si pořídit zde matraci pro alergiky. Díky ní spím a neruší mě žádný kašel a další projevy alergie.

  Reagovat
 • 7. 11. 2022 (10.15)
  Trvalý odkaz

  No já jsem docela upřímně překvapený z toho, jak lidi nemysleli na budoucnost. Dva roky pandemie, pak krize a stejně teď najednou zjišťují, že nemají peníze. Nadávají, že média nic neříkají, ale média už minimálně rok varovala před tím, aby si lidi dělali železnou zásobu financí, že něco takového může nastat. Celá tahle situace nahrává akorád šméčku s půjčkami. Aby se pak lidi nedivili, že jim nezbyde nic jiného než oddlužení nemovitosti a podobná krizová řešení.

  Reagovat
 • 24. 10. 2022 (9.03)
  Trvalý odkaz

  My ve firmě se tomu věnujeme už docela dlouho. De facto už od té doby, co začalo hrozit to, že prostě nebude plyn a bude se topit méně nebo vůbec. Zateplujeme výrobní průmyslové haly a děláme všechno proto, abychom se prostě nějak udrželi v tom módu, že budeme topit co nejméně a co nejlevněji. No a hlavně nastavujeme nějaké procesy v tom, aby se třeba co nejméně větralo a tak dále. :)

  Reagovat
 • 18. 10. 2022 (9.05)
  Trvalý odkaz

  V mém okolí spousta lidí začala dělat to, že na poslední chvíli zajišťovali nové metody topení. Třeba můj soused si sjednal půjčku a předělal celé topení v domě. Ale sám jsem byl překvapený, že mu půjčka 1 milion vyšla tak akorát. I když je pravda, že to měl fakt komplet, včetně zednických prací, nového kotle, k tomu i FVE panely… Takže vlastně asi ano. ;-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *