V čínské poušti vyrostl hotel plující na dunách, jezdí tam milovníci adrenalinu

Hluboko v poušti Gobi, která se rozkládá v severní Číně a jižním Mongolsku, vyrostl unikátní hotel. Písečný přístav Xiangshawan zvaný také „Lotosový hotel“ jako kdyby plul na dunách.

Lotos Hotel - hotel uprostřed pouště, foto: PLaT Architecs
Lotos Hotel – hotel uprostřed pouště, foto: PLaT Architecs

Originální hotel se nachází osm set kilometrů od Pekingu. Stal se oblíbeným cílem těch, kteří vyhledávají zábavu a adrenalin – třeba při jízdě džípem nebo na čtyřkolce ve žhavé poušti.

Poušť Gobi patří k nejstarším na světě. Narozdíl od jiných ale nemá pevně definované hranice. Zároveň jde ale o největší poušť světa a také nejsevernější položenou. Do dnešního dne se jedná o velmi málo prozkoumanou oblast.

I to sem nejspíš táhne řadu návštěvníků. Ti se ale musí připravit na drsné podmínky. Teploty v poušti sahají od -40 °C do +40 °C, teplotní rozdíl je tedy až 80 °C!

Stavbu hotelu, kterou navrhla společnost PLaT Architecs, se musela potýkat nejen s těmito problémy. Mezi další patřilo například nestabilní podloží a pohyblivé písky.

Lotos Hotel v poušti Gobi, foto: PLaT Architects
Lotos Hotel v poušti Gobi, foto: PLaT Architects

Zároveň nebylo jednoduché dostat na místo klasické stavební materiály, a tak museli architekti začít přemýšlet ve zcela nových – udržitelných a lokálních – meřítcích.

Propracovaná kostra domu je postavena tak, aby hmotnost struktury byla distribuována skrze stěny namísto podlah. Pod hotelem je pak systém kontejnerů, který umožňuje, aby se mohl písek pod a kolem hotelu pohybovat bez narušení statiky.

foto: PLaT Architects
foto: PLaT Architects

Celá stavba pak samozřejmě využívá solární a větrnou energii. Stejně tak sbírá kondenzovanou vodu a používá ji ve vodním systému uvnitř budovy. Velké slunečníky slouží jak ke stínění, tak právě ke sbírání vláhy. Pochopitelně se intenzivně využívá recyklace vody.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „V čínské poušti vyrostl hotel plující na dunách, jezdí tam milovníci adrenalinu

  • 8. 3. 2013 (17.43)
    Trvalý odkaz

    Není náhodou největší pouští světa Sahara, jak se to učí každé malé dítě? Gobi je po ní a po Arabské poušti až na třetím místě s rozhlohou sedmkrát menší než Sahara.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *