Stezka až do korun stromů

Předvést lidem novou perspektivu a dát jim možnost jiného pohledu na jinak všední věc. Takový byl původní záměr architektů, kteří se proslavili projektem „Stezkou mezi stromy“. V historickém parku hlavního estonského města vybudovali téměř sto metrů dlouhý chodník, který vás při procházce vynese až do korun stromů.

Stezka Vás vynese až ke korunám stromů. Zdroj: Tetsuo Kondo
Stezka Vás vynese až ke korunám stromů. Zdroj: Tetsuo Kondo

Tři sta let starý příměstský les, Kadriorg, dříve součást pečlivě udržovaného parku poblíž carského letního sídla, hostí nově vybudovanou Stezku mezi stromy. Ocelový chodník, upnutý ke kmenům stromů, se bez jediného podpůrného sloupu vine mezi mohutnými listnáči a pěšina vás několikrát za 95 metrů vynese až do ozeleněných korun větvoví.

Chodník je 139 milimetrů cm široký, a je vyroben z pětimilimetrového plátu ocele. Procházka vám umožní pozorovat stromy z odlišného úhlu, místo kmenů viděných ze země můžete obdivovat hustě splétané větvě a zblízka naslouchat šepotu listů.

Dva architekti ze společnosti Tetsuo Kondo, pánové Mutsuro Sasaki a Yoshiyuki Hiraiwa tvrdí, že konstrukce byla budována tak, aby se přizpůsobila a zapadla do lesa, a nikoliv aby byl les kvůli konstrukci upravován. Sama konstrukce vznikala šest měsíců.

„Nesnažili jsme se konfrontovat architektonickou složku stavby s prostředím,“ hodnotí svůj záměr duo architektů pocházející původně z Tokya. „Naším cílem bylo vytvořit propojený koncept. Nebylo to o vzniku struktury v lese, ale o obnovení a zkrášlení lesa samotného.“ Chodník teď zvolna plyne mezi stromy, a vy se můžete nechat chůzí unášet mezi tři sta let starými stromy.

Sdílet: