Nová ambasáda České republiky ve Washingtonu bude úplně zelená!

Ministerstvo zahraničních věcí nedávno vyhlásilo architektonickou soutěž o návrh nového zastupitelského úřadu v americkém Washingtonu. Z několika soutěžících nakonec zvítězil návrh studia Chalupa Architekti. Úžasná nová ambasáda doslova splývá s okolní přírodou.  Architektura - Chalupa Architekti Ambasáda České republiky Washington

Architekti Marek Chalupa, Štěpán Chalupa, Tomáš Havlíček, Michal Rosický, Tomáš Horalík a Jakub Chuchlík se rozhodli „respektovat unikátní přírodní rámec daného místa, kterého je pouze doplňkem, nikoliv hlavním aktérem“.

Architektura - Chalupa Architekti Ambasáda České republiky Washington
Architektura - Chalupa Architekti Ambasáda České republiky Washington

Svou formou rozděluje nový návrh lokalitu na tři samostatné části. Na prostor předjezdu, jehož slavnostnost podtrhuje čelní fasáda v podobě drapérie z mléčného skla. Na prostor soukromé zahrady, navázané na byty a kanceláře, sloužící k setkáním pracovnějšího charakteru.

A konečně na prostor reprezentační zahrady, která tvoří ideové jádro projektu. Tato zahrada je velkoryse nadimenzována, přirozeně propojena s hlavními společenskými prostorami ZÚ a nově zprostředkovává silný kontakt mezi novostavbou a existující rezidencí velvyslance.

Architektura - Chalupa Architekti Ambasáda České republiky Washington

Podle tvůrců se nová ambasáda nesnaží se ukázat jací jsme, ale jací bychom být chtěli, nebo lépe řečeno být mohli. Otevření, sebevědomí, přátelští, vstřícní, respektující, ohleduplní k přírodě a životnímu prostředí vůbec, vycházející z bohatých kulturních tradic, ctící demokratické principy, připravení kdykoliv pomoci.

Až budete někdy v budoucnu ve Washingtonu, nezapomeňte se podívat na adresu 3900 Spring of Freedom St. NW.

archicentral

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *