Čína vybuduje první letiště pro ptáky na světě
V čínském Lingangu vyroste vůbec první ptačí letiště na světě.
Čína už drží celou řadu prvenství na poli technologie i moderní ekologické architektury, ale je to vůbec poprvé, co nějaký svůj stavební počin založený na kombinaci obnovitelných zdrojů a udržitelném a šetrném přístupu k životnímu prostředí dedikuje přímo zvířatům.
Rozsáhlý projekt prvního ptačího letiště, který se ve své podstatě týká proměny celého města s výraznou průmyslovou minulostí, je hodně netradiční. Zahrnuje totiž jak vybudování zelené dopravní infrastruktury, budování cyklostezek (byť v první fázi jen na sedmi kilometrech délky), podpoře alternativních způsobů přepravy obyvatel, ale i neobvyklém krajinářském počinu. Město Lingang totiž ještě nedávno disponovalo rozlehlou skládkou odpadů. A ta se nyní díky práci inženýrů a techniků mění na šedesátihektarový přírodní park. To ale není všechno.
Poblíž Los Angeles vyroste největší přechod pro zvěř v USA
Park totiž bude vyplněn jezírky, mokřady, rákosinami a stinnými hájky, ale ne proto, aby si zde mohli odpočinout lidé. Zmíněných šedesát hektarů, situovaných v těsném dotyku s městem, bude sloužit výhradně ptákům. Území totiž leží na trase takzvané EAAF, tedy východoasijské/australské migrační trasy, kterou každý rok táhne na padesát milionů ptáků. A pokud bychom nahlédly do seznamu ohrožených druhů, zjistili bychom, že každý pátý ohrožený druh využívá právě tuto migrační trasu.
A právě v tomto bodě se setkává projekt komplexní rekultivace území s australským architektem Adrianem McGregorem (z architektonického studia McGregor Coxall). Ten zpracoval vizi parku, který bude primárně sloužit nikoliv lidem, ale „jako letiště pro unavené ptáky“. Ještě před lety si totiž mohli táhnoucí hejna odpočinout na jezerech, mokřinách a v bařinatých tůní okolo města. Jenže ty doby už jsou dávno pryč. Meliorace, vysoušení a úpravy terénu se postaraly o tom, že všechny pro ptáky příhodné biotopy v okolí města zmizely.
„Proto je ta práce tak významná,“ říká McGregor. „Skládka, která zmizí, a ptáci, kteří se budou mít kam vracet. Nic inspirativnějšího jsem ještě nedělal.“