Plovoucí klinika funguje díky solárním panelům

Nigérie patří mezi země, kde lékařská péče představuje pro 90 % populace jen nejasný pojem. Lidé v izolovaných vesnicích a osadách nemají prakticky žádnou možnost jak překonat obrovské vzdálenosti, a odbornou zdravotnickou pomoc vyhledat. Právě proto přichází humanitární organizace Hope Float Initiative s neotřelým nápadem. Pomáhat lidem teď bude plovoucí nemocnice.

Plovoucí nemocnice přiblíží zdravotnickou péči i do izolovaných míst nigerijského Lagosu. foto: openarchitecturenetwork.org
Plovoucí nemocnice přiblíží zdravotnickou péči i do izolovaných míst nigerijského Lagosu. foto: openarchitecturenetwork.org

Centrum klinické péče Makoko, navržené Akinem Afolayanem, je prvním zařízením podobného typu. Díky němu bude možné zajistit alespoň nárazově péči všem potřebným v regionu Lagos.

Obojživelná plovoucí nemocnice bude schopna, podobně jako pojízdná prodejna, obrážet vesnice a zajišťovat nejrůznější zákroky přímo u lidí ve vesnici. Podstatným rysem plovoucího zdravotnického střediska je jeho schopnost pracovat „off-grid“, bez napojení k síti. Elektřinu na osvětlení a provoz totiž získává ze solárních panelů.

Makoko je příkladem stavebně nenáročného a přesto velmi efektivního přístupu. Skládá se ze tří propojených modulů, které mohou vytvořit jeden velký plovoucí prám. Stačí mu jen minimální zakotvení u doku, a během dvanácti hodin je možné nemocnici plně zprovoznit.

Při stavbě byly využity běžné, dostupné materiály a na sestavení pracovala řada místních. Ti se nyní mohou sami podle mustru prototypu podílet na výrobě obdobných zařízení i pro jiné regiony. Celkové náklady na výrobu a vybavení přitom nepřesáhly $15 000.

Uvnitř narazíme na sterilní operační sály a ordinace. Osvětlení je zajišťováno kombinací LED zářivek (dodaných zdarma společností RedBirdLED) a přirozeného světla. Střecha je krytá solárními panely, které dodávají energii na provoz celého zařízení.

Ventilace byla ponechána v přírodním režimu, doplněném o zastínění exponovaných ploch. Moduly jsou vybaveny vodosběrným systémem a přečišťovací jednotkou, která vrací užitkovou vodu zpět do koloběhu a umožňuje její opětovné využití.

Role kapitána a primáře současně se zhostil dr. Simeon Afolayan. Pod jeho vedením se už na Makoko odehrálo dvaadvacet úspěšných chirurgických zákroků, jejichž faktická nedostupnost by vyústila ve smrt pacientů. Zástupci organizace Hope Float Initiative doufají, že plovoucí klinika Makoko bude inspirací pro další země, které se s nedostupností zdravotnické péče potýkají.

Inhabitat.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *