Air House: Ekologické a inteligentní bydlení od českých studentů

Minimalistický, ale útulný dřevěný domek s terasou, kompletně prošpikovaný moderními technologiemi, které umožní soběstačnost a minimální náklady za energie. Tak by podle studentů měl vypadat dům budoucnosti.

Studentský dům AIR HOUSE, foto: tým AIR HOUSE
Studentský dům AIR HOUSE, foto: tým AIR HOUSE

Studentská stavba zvaná Air House, která od tohoto týdne vzniká v pražských Dejvicích, se zúčastní jako vůbec první český zástupce mezinárodní soutěže o nejefektivnější ekologický dům Solar Decathlon.

Jsme nadšeni, že můžeme stát u zrodu a realizace takto ambiciózního projektu. Budoucnost bydlení a kancelářských budov je nejen v ekologii, ale zejména v energetických úsporách a celkovém managementu energií,“ komentoval generální ředitel společnosti Schneider Electric pro Českou republiku a Slovensko Jaroslav Žlábek. Společnost jakožto globální lídr v oblasti úspor energií patří mezi sponzory projektu Air House.

Studenti projekt sami řídí, zajišťují jeho financování, stavbu navrhují a nakonec ji vlastními silami staví. Nicméně využití vybraných technologií konzultují s odborníky, kteří realizaci projektu sponzorují.

Studentům nabízíme podporu při realizaci a zároveň dodáme technické vybavení týkající se elektroinstalace, například elektroměry, detektory kouře či kompletní ovládání domu,“ prozradil Žlábek.

Vysvětlil, že jednou z vymožeností domu je fakt, že díky inteligentním technologiím, které dodává , je dům sám schopen poznat, zda lidé v interiéru mají dostatek světla.

To znamená, že pokud je venku šero, v místnostech se rozsvítí, ale jen tak, aby byla dorovnána optimální intenzita světla. Tímto jednoduchým způsobem se efektivně šetří elektřinou.

V domě bude rovněž vybudován monitoring spotřeby energií, který pomůže efektivně sledovat a regulovat spotřebu jednotlivých zařízení. Praxí máme ověřeno, že při dobré analýze jsou inteligentní domy schopny ušetřit ročně až 30 procent všech nákladů za energie,“ dodal Žlábek.

Útulná dřevostavba

Air House je konstruován tak, aby nejen šetřil spotřebu, ale aby byl šetrný k přírodě už od začátku výstavby. Proto by materiály rovněž měly umožnit snadnou a efektivní údržbu s minimálním vstupem energií a surovin. Jako základní stavební prvek bylo zvoleno dřevo. Domek byl navržen s důrazem na jednoduchost, ale zároveň maximální pohodlnost.

Úsporné dispoziční řešení je založeno na tradici minimálního bydlení, kde důmyslný architektonický návrh šetří prostor a v důsledku také pořizovací a provozní náklady. Cílem je umístit maximum funkčních jednotek mimo klimatizovaný prostor a tím minimalizovat energii vynaloženou na udržení vnitřního komfortu,“ uvedla Kateřina Rottová ze studentského týmu a dodala: „Cílem naší strategie je návrh energeticky efektivního, v co největší míře recyklovatelného a zdravého domu, který působí na všechny smysly člověka.

Dům by měl být hotov na konci července, kdy bude slavnostně pokřtěn. Následně bude zpřístupněn veřejnosti. Během srpna a září bude dům demontován a přestěhován do Kalifornie v USA, kde bude představen s ostatními projekty. V první půlce října proběhne vyhodnocení jednotlivých projektů a bude oznámen vítěz.

O Solar Decathlon

Solar Decathlon neboli „Solární desetiboj“ je mezinárodní studentská soutěž ve stavbě ekologických solárních domů, ve které má 20 vybraných univerzitních týmů z celého světa za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární dům. Finále proběhne v říjnu 2013 v Kalifornii.

Cílem soutěže je podpora rozvoje udržitelné architektury a přiblížení tohoto konceptu široké veřejnosti. Soutěžní stavby, které studenti navrhují, sami zajišťují jejich financování a staví, demonstrují, že inteligentní řešení je schopné zajistit příjemné vnitřní prostředí a zároveň generovat dostatek energie pro potřeby domácnosti.

tisková zpráva

6 komentářů: „Air House: Ekologické a inteligentní bydlení od českých studentů

 • 20. 7. 2024 (6.12)
  Trvalý odkaz

  Já se taky snažím o to, abychom měli doma čistý vzduch. Já tam jsem 24/7, protože jsem si zařídila virtuální sídlo firmy , takže už nejezdím do kanceláře, ale jsem doma, děti mají každou chvíli prázdniny, takže jsou taky doma a manžel jezdí o půl 3 z práce a pak je taky doma.

  Reagovat
 • 1. 7. 2013 (19.02)
  Trvalý odkaz

  Nebyl by k dispozici půdorys? Vypadá to jako celkem zajímavý projekt, jenom se mi nezdá řešení všeho jedním „open space.“ Kdybych si měl takový dům pořídit, minimálně kuchyň s jídelnou (obývákem) by musela být oddělená. Pokud by to mělo sloužit i rodině, pak by byl zapotřebí ještě dětský pokoj. Ale to by mohlo řešit ještě jedno křídlo zrcadlové k tomu co je na obrázku. Plus mají rozhodně za (má to snad být pergola?) konstrukci nad střechou, která asi bude částečněchránit před přímým sluncem.

  Reagovat
 • 1. 7. 2013 (15.45)
  Trvalý odkaz

  Totoo je veelaa pekne byvaniee!!!!Kraasne,wery lovely!!!Dakujem Michael Smooth.

  Reagovat
  • 2. 7. 2013 (6.43)
   Trvalý odkaz

   U takového projektu je obtížné cenu byť i jen stanovit, vzhledem k tomu, že jde o studentský soutěžní projekt.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *