Na kouzelné varhany v Zadaru hraje samo moře

Jak jde moderní architektura a hudební umění dohromady? Zkuste vyrazit do Chorvatska a poslechnout si na pobřeží Jadranu u města Zadar nekonečnou Symfonii moře.

„Zvláštní zvuk, který mořské varhany vydávají, vytváří nepravidelnosti vlnobití.“
„Zvláštní zvuk, který mořské varhany vydávají, vytváří nepravidelnosti vlnobití.“ foto
J We/Flickr

Architekt Nikola Bašič umožnil promluvit vlnám s pomocí jednoduchého mechanismu, když do přímořského mola zabudoval píšťaly varhan.

Město Zadar má za sebou skutečně dlouhou stavební historii. Sídlo, které dokládá svůj vznik před 3000 lety však většinu své minulé krásy ztratilo během druhé světové války, kdy jej se zemí srovnaly bombardéry.

Poválečná rekonstrukce města pro 70 000 obyvatel se pak nesla v režimu funkčnosti a účelnosti, v betonu a jednoduché stavební geometrii. Snad proto se v roce 2005 architekt Bašič rozhodl vnést do fádního přímořského letoviska trochu poezie a hudby.

Pětatřicet píšťal Mořských varhan (Morske Orgulje) se rozezvučí pokaždé, když do nich vlny natlačí vzduch. Stejně jako se mění síla vlnobití a střídá se příliv s odlivem, tak se mění i melodie varhan. Je harmonická, přestože není pravidelná. Je kouzelná jako samo moře.

Ze stavebního hlediska se přitom jedná o nenáročný kousek: devadesát metrů dlouhé příbřežní molo (osázené mramorovými deskami) je rozčleněné do pěti stupňů. Každý schod ústící směrem k vodě vede píšťaly o různé tónině.

O ostatní se už postará samo moře. Ozvučné otvory výdechů píšťal ústí na povrch v sérii kanálků, tak aby se melodie rozléhala po celém okolí. Je prý slyšitelná i na protějším ostrůvku Ugljan.

Počin architekta Bašiče ocenila v roce 2006 i komise udělující Evropskou cenu za Městské veřejné prostory. Jistě, když se rozhlédneme po světě, tak už nám dílo samo nezavání tak prudkou originalitou.

Podobné vlnové varhany má od roku 1980 i americké San Francisko. Na stejném principu budovali ozvučné přístavní stěny i staří Řekové. Rozhodně je to ale něco, co vás při procházce Zadarem příjemně překvapí. Mořské varhany totiž nikdy nehrají stejně.

Upworthy.com

Jeden myslel na “Na kouzelné varhany v Zadaru hraje samo moře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *