OTEC: Když energii vyrábí moře

Havaj chce do roku 2045 dosáhnout 100% podílu obnovitelných zdrojů energie a kompletní energetické nezávislosti na importu fosilních paliv.

„Rozdílná teplota moře při hladině a v hlubinách, nevyčerpatelný zdroj energie.“ Zdroj: Makai
„Rozdílná teplota moře při hladině a v hlubinách, nevyčerpatelný zdroj energie.“ Zdroj: Makai

Dosud Havaji v dosažení 100 % energie z OZE pomáhala geotermální, solární a větrná energetika, ale do dalších let by jim mohlo pomoci samo moře. To, co je nyní na Havaji ve hře, je první kompletně uzavřený cyklus energetického systému OTEC.

Zkratka značí Ocean Thermal Energy Conversion, tedy velký teplotní výměník. Zařízení v principu využívající rozdílu teplot mezi mořskými masami u mělkého sluncem prohřátého pobřeží a chladnější vody mořských hlubin.

Plovoucí plošinová jednotka OTEC by měla být schopna čerpat teplou vodu (25°C) z hloubky přibližně osmnácti metrů, a „studenou“ (5°C) z hloubky přibližně 1000 metrů.

Rozdílné teploty by zařízení využívalo k rozpohybování turbín, vyrábějících elektřinu. Odpadním produktem by v tomto případě byla jen částečně ohřátá voda (16°C), která by byla vypouštěna v hloubce 100 metrů.

V současnosti je zatím testován provoz minimalistické verze zařízení. OTEC je instalován na pobřeží, a vodu jímá s pomocí čerpací stanice potrubním vedením z blízkého oceánu.

Výkon této testovací jednotky se blíží 105 kW, a poskytuje dostatek energie pro zásobování 120 domácností. Finální plovoucí plošina by ale měla dokázat generovat až 100 MW, a a zásobovat až 120 000 rodin.

OTEC je ve své podobě velmi unikátní systém. Jeho provoz může být kontinuální, nebo může „jen“ vykrývat zátěžové časy spotřeby elektřiny.

Jednotka je také poměrně mobilní, a může být instalovaná všude, kde existují vhodné podmínky. Jeho instalaci už ostatně zvažují ostrovy Guam, Cejlon, Maledivy a Okinawa.

Proti zařízení OTEC hovoří jen otázka měřítka, protože v malém provozu se nezaplatí. Havajský model by byl ale více než zajímavý, neboť by podle zpráv byl schopen dodávat energii do sítě za méně než 20 centů za kWh.

Jeden myslel na “OTEC: Když energii vyrábí moře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *