Vodní hnízdo – recyklovatelný hausbót na solární energii

Neláká vás výhled na zelený trávník, a raději byste dali přednost uklidňující modři vodní hladiny? Česká republika není právě zemí hausbótů, ale luxus i pokročilý design, který nabízí plovoucí obydlí WaterNest 100, by nejednoho jistě zlákalo.

„Plovoucí Vodní hnízdo, to je romantika, uklidňující kouzlo vodní hladiny i ekologické obydlí.“ Zdroj: EcoFloLife.com
„Plovoucí Vodní hnízdo, to je romantika, uklidňující kouzlo vodní hladiny i ekologické obydlí.“ Zdroj: EcoFloLife.com

A pochopitelně „Vodní hnízdo“ splňuje kromě estetického hlediska i další náročná kritéria. Je bezezbytku zásobováno solární energií a díky pečlivému výběru stavebních materiálů je z 98 % recyklovatelné.

Návrhář Giancarlo Zema, autor projektu WaterNest 100, má rád eliptické a zakulacené objekty, a ve světě moderní architektury se o této jeho osobní libůstce už dobře ví.

Jeho portfolio zahrnuje celou řadu projektů (s poetickými názvy Ulita, Kokon, Kapka, Pouštní květina), které jemné organické křivky prostorově velmi umným způsobem zachycují. Vodní hnízdo jde ale za rámec přitažlivých tvarů. Je totiž vyrobeno jak s ohledem na vizuální přírodní harmonii stejně jako na praktickou šetrnost vůči životnímu prostředí.

Obydlí, které má užitnou plochu 93 metrů čtverečních, připomíná trochu protáhlé plovoucí kachní vejce. Na délku má dvanáct metrů, na šířku v průměru čtyři, a poskytuje dostatek prostoru pro otevřený a pečlivě rozvržený interiér.

Prakticky všechny zapracované materiály je možné zpětně recyklovat, nebo již z recyklovaných složek pochází. Narazíme tu na hliníkovou konstrukci trupu se zpevněným žebrovím, jež ještě donedávna plnilo funkci nápojových obalů, dřevo, respektive laminovaná překližka, pochází ze stavebního odpadu a podobné je to i s podlahami a nábytkem.

Každý kousek vnitřního i vnějšího vybavení prošel pečlivýma rukama konstruktéru společnosti EcoFloLife, kteří si na k přírodě šetrných stavbách zakládají. Narazíme tu na terasu, zastiňující rošty a pergolu, a hlavně velká okna, ze kterých se můžete opájet výhledem na vodní hladinu.

Součástí celého systému je i šedesát metrů čtverečních fotovoltaických panelů, které jsou uchyceny na střeše objektu. Ty jsou, v závislosti na okolních podmínkách, schopny generovat až 4 kW.

„Mým cílem bylo vytvořit sofistikovaný systém přírodní mikro-ventilace a klimatizace, který by Vodní hnízdo klasifikoval jako „obytnou budovu s nízkou energetickou spotřebou,“ říká Zema.

Primárním záměrem návrháře nebylo vytvořit přímo obytnou jednotku, ale modulární koncept, který může být právě tak jako k obývání využit po jednoduché přestavbě jako kancelář, bar, restauraci, výstavní prostor nebo obchod.

Sdílet: