V Dallasu se bude stavět už jen ekologicky

Souboj o nejšetrnější velkoměsto Spojených států amerických se pozvolna vyostřuje. Už se totiž neodehrává jen mezi New Yorkem a Washingtonem, ale neustále se do nikým nevyhlášené soutěže přidávají další metropole. Každá má přitom jiné prostředky a metody, jak se stát tou „nejzelenější“. Cesta, kterou si zvolil Dallas, je založená na přijetí závazných administrativních opatření.

„Dallas, 9. největší město USA, ukládá závazné podmínky a nové stavební standardy pro všechny připravované projekty“. Zdroj: Alvinrune, English language Wikipedia
„Dallas, 9. největší město USA, ukládá závazné podmínky a nové stavební standardy pro všechny připravované projekty“. Zdroj: Alvinrune, English language Wikipedia

Jak překonat milník všudypřítomné uhlíkové neutrality městských budov, a dosáhnout úspory v nedostatkových vodních zdrojích? Dallas přijal vyhlášku „závazného minima“, kterou reguluje požadavky na novou výstavbu a provoz starých budov.

Počínaje prvním říjnem tak bylo zahájeno úsilí, na jehož konci by v roce 2030 mělo být (další) nejekologičtější město USA. Přijetím této vyhlášky vyústilo pětileté úsilí Dallasu o implementaci komplexní série opatření, úprav stavebních vyhlášek a re-tabelování povolených norem.

Jak tedy musí nové stavební projekty ve městě vypadat? Všechny nové budovy musí nyní splňovat jednu ze tří platných certifikací: Green Built Texas, LEED, nebo Mezinárodní kodifikaci zelené výstavby (IgCC).

Další záležitost, kterou nová administrativa řeší, je kritický nedostatek vody. To se netýká jen města samotného, se suchem se potýká celý Texas. Nyní musí být každý obytný dům (respektive parcela) ze 70 % propustná pro vodu.

Toto trochu divoce znějící opatření přitom neznamená nic jiného, než povinný fungující systém odvodňování/zavodňování, vodosběrných nádrží, štěrkových podloží, aby dešťová voda ze střech nekončila při deštích automaticky v kanalizaci.

Komerční budovy jsou nyní povinovány snížit o pětinu vlastní spotřebu vody, omezit rozptyl veřejného osvětlení (kvůli světelnému smogu), snížit spotřebu energie na veřejné osvětlení. Do nových projektů musí být nyní cíleně začleněny požadavky na zelené či „chladící“ střechy, aby se podařilo snížit efekt tepelných ostrovů.

Opatření se týkají i eko-požadavků na samotné stavební materiály. Polovina z něj by měla mít svůj původ v odpadních materiálech a 45 % materiálu by mělo pocházet z recyklovaných (recyklovatelných/bio/lokálních) zdrojů.

Aby se s takovým přívalem nových podmínek dokázali vyrovnat i developeři, zajišťuje nově město i systém školení a přednášek. Pokud jde o celý stát, představuje nová zelená stavitelská doktrína i významný zdroj budoucích příjmů.

Odhaduje se, že po celém Texasu představují „zelené budovy“ byznys v hodnotě 248 miliard dolarů (vyčísleno jako předpokládaná hodnota zvažovaných projektů do roku 2016), přičemž stavba ekologických obytných domů a úprav stávajících rezidencí z toho činí 114 miliard. Jen v samotném Dallasu zatím stojí 140 budov, certifikovaných LEED.

Cleantechnica.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *