Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
26. 3. 2013 v rubrice Životní prostředí

Srážku s ročně v Severní Americe nepřežijí miliony ptáků. Evoluční proces ale pracuje i na odstranění této ptačí „technické“ nedokonalosti. Vlaštovky pestré, dříve časté oběti automobilismu, se dnes na exponovaných lokalitách blízko silnic rodí s kratšími křídly. Tato designová „inovace“ jim pomáhá mnohem lépe a pohotověji manévrovat a přežít.

Vlaštovka pestrá (Petrochelidon pyrrhonota) by mohla být jedním z dlouhé řady živočichů, kteří se pozvolna přizpůsobují městskému prostředí a učí se v něm přežít. Zdroj:ibc.lynxeds.com

Vlaštovka pestrá (Petrochelidon pyrrhonota) by mohla být jedním z dlouhé řady živočichů, kteří se pozvolna přizpůsobují městskému prostředí a učí se v něm přežít. Zdroj:ibc.lynxeds.com

Nejde ale jen o vlaštovky, které ve vypjatém momentu – těsně před střetem s vozem – dokáží odklonit kurz od nárazníků automobilu. „Evoluce je stále probíhající, kontinuální proces,“ tvrdí Charles R. Brown z Univerzity v Tulze.

Právě on je autorsky podepsán pod prací, uveřejněnou v prestižním žurnálu Cell Press, která vzbudila ve světě velký ohlas. Jeho pohled na věc totiž mění celkové chápání měst a urbánních celků jako „zón smrti“, kde nemůže nic z volné přírody dlouhodobě přežívat. Právě naopak, představuje je jako tavící kotle genové diverzity a „horké místo“ vzniku přírodních inovací.

Evoluce pokračuje

„Dříve to byli dravci, hadi a hladové šelmy, které směrovaly evoluci ptačích druhů,“ říká Brown. „Situace se změnila, ale jen částečně. Přirozené predátory dnes nahradila ta velká SUV, náhle se objevivší motorky, neustále rušné silnice a dráty vysokého napětí. Všechny zmíněné technické prvky jsou totiž, ať už chceme nebo ne, součástí krajiny osídlené živočichy a rostlinami. I ryze lidské prvky jako auta a silnice představují díl domoviny ptáků, území, které se podílí na selekčních tlacích a fungující současně jako evoluční spouštěč.“

K tomuto odvážnému závěru ho přivedly „obyčejné“ vlaštovky pestré, hnízdící u města Lincoln ve státě Nebraska na skalních útesech.

Vlaštovky, respektive jejich mortalita, je zde předmětem výzkumu od roku 1982. Studenti ornitologie pod vedením profesorů vyráží každoročně z univerzity v Lincolnu a v Tulze po tradiční trase, a cestou se soustředí na sběr jednotlivých sražených mrtvých ptáků.

Noví obyvatelé měst

Vlaštovky, které s oblibou hnízdí pod mosty, silničními konstrukcemi a železničními přejezdy, bývaly vždy nejfrekventovanějším nálezem. To už ale dnes neplatí. Za léta počet mrtvých vlaštovek v celkovém úhrnu klesal, a tento úbytek nálezů jednoduše neodpovídal lokálnímu populačnímu poklesu. Živých vlaštovek bylo stále stejně, jen jako by si na silnicích dávaly větší pozor.

Za třicet let výzkumu totiž došlo k pozorovatelným morfologickým změnám na tělech vlaštovek pestrých. Jejich křídla se v průměru výrazně zkrátila. To umožnilo vlaštovkám, vysedávajícím na silnicích, vzletět a uletět před jedoucím vozem mnohem rychleji. Zlepšila se i jejich manévrovací schopnost, kdy vlaštovka dokáže provádět obratné pivotáže.

„Krátkokřídlé vlaštovky pak dokáží mnohem lépe předcházet srážkám a nehodám, a předávají své geny do dalších generací s větší úspěšností,“ shrnuje Brown závěry terénního monitoringu. Předmětem navazujícího bádání Charlese R. Browna teď bude, jak se proměňují morfometrické charakteristiky dalších zvířecích druhů, žijících mezi lidmi.

 Radomír Dohnal
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz