Energeticky úsporná čistička vzduchu

Většina lidí si již uvědomila, že čističky vzduchu jsou nezbytnou součástí našich domovů. Zejména proto, že se neustále zhoršuje stav už tak znečištěného ovzduší, a tím pádem roste počet lidí s chronickými respiračními onemocněními, alergiemi a astmatem.  
čistička vzduchu ionic care

Všichni, kteří se rozhodli proti tomuto globálnímu problému bojovat právě pořízením přístroje na čištění vnitřního prostředí, se ale nejprve zabývají otázkou, jaký z řady nabízených produktů si vybrat.

Protože je na našem trhu nespočet značek a druhů čističek vzduchu, není výběr úplně jednoduchý. Je třeba zohlednit hned několik parametrů, které jsou při nákupu čističky neopomenutelné.

Vedle způsobu čištění, typu filtrace, vzduchového výkonu, hlučnosti a životnosti zůstává jedním z nejdůležitějších kritérií energetická náročnost přístroje. Nikdo si jistě nechce pořídit „žrouta“ elektrické energie, který citelně zvýší spotřebu elektřiny celé domácnosti.

Údaj o spotřebě by měl být v nabídce každého přístroje uveden. Důležité je ale především to, zda se jedná o nejnižší spotřebu, průměrnou, či maximální. Mnoho přístrojů totiž nabízí různé stupně výkonu pro zvýšení či snížení intenzity čištění, a s tím jde samozřejmě ruku v ruce i spotřeba energie.

Zajímat by nás měl hlavně údaj o spotřebě při maximálním vytížení konkrétní čističky. Všeobecně lze říci, že nejnižší spotřeby dosahují přístroje bez ventilátorů a náročných filtračních sestav např. pracující na principu elektronového větru a elektrostatického filtru.

Do této skupiny patří např. čistička vzduchu s vestavěným ionizátorem Ionic-CARE Triton X6, jejíž maximální spotřeba není ani 15 W. Její provozní náklady tedy dosahují max. 1,6 Kč/denně při nepřetržitém provozu, což rodinný rozpočet rozhodně nijak výrazně nezatíží.

tisková zpráva
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.