Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
13. 2. 2012 v rubrice Životní prostředí

Spojené arabské emiráty, pouštní země u Perského zálivu, obživla díky petrodolarům – penězům získaným těžbou ropy. Dnes se ale stává jedním z globálních lídrů v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Může se pyšnit nejvyšší budovou světa Budrž Chalífa, ale také ekologickým městem Masdar pro 50 000 obyvatel.

Masdar City - jak by asi mohlo ekologické město vypadat v roce 2020, foto: Masdar

Masdar City - jak by asi mohlo ekologické město vypadat v roce 2020, foto: Masdar

Spojené arabské emiráty dnes kontrolují odhadem asi 8 % světových zásob ropy. Ekonomika je z 85 % postavena na exportu nerostných surovin. Města jako Dubaj a Abu Dhabí jsou v desetimilionové zemi považována za jedna z nejbohatších na světě.

Masdar má být naproti tomu tím nejekologičtějším. Projekt města Masdar probíhá už šest let. Plocha 10 km2 by měla postupně sloužit až 50 000 stálých obyvatel a přibližně 60 000 dojíždějících. Celkové náklady se mají vyšplhat asi na $19 mld. Dokončení se očekává mezi lety 2020 až 2025

Město bude zásobováno energií z 60MW solární elektrárny, kterou pomalu ale jistě buduje společnost Conergy. Kromě toho budou dodávat energii také větrné a geotermální elektrárny, odsolování mořské vody bude poháněno taktéž sluneční energií.

Po městě se nebudou moct pohybovat auta, veškerou dopravu má zajišťovat systém veřejné dopravy nazvaný – malé elektricky poháněné autonomní moduly vás dopraví kam budete potřebovat.

Bude se recyklovat užitková voda, součástí systém je i efektivní spalování odpadů a šetrné výrobní závody. Ve městě Masdar má vzniknout kolem 1500 firem. Uvidíme, jak se Emirátům podaří tento ambiciózní projekt dovršit!

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz