Centrum ekologického města Masdar zastíní solární deštníky

Zcela soběstačné město uprostřed pouště poblíž se má stát výstavním klenotem současného přístupu k . Arabští šejkové si jím nejspíš chtějí mimo jiné trochu napravit reputaci a nejspíš také investovat do budoucnosti, ověřit si, že technologie a mohou fungovat i v praxi.
Masdar City - náměstí od studia LAVA
Celková rozloha města má být 6 km čtverečních, kde se usadí na 50 000 lidí. Kde se tihle lidé vezmou je prozatím záhadou, nicméně plán je to hezký. Možná je přiláká i městské centrum, o které se podle nejnovějších informací postará návrhářské studio LAVA. To uspělo v mezinárodní soutěži a nyní pro Masdar City navrhne centrální náměstí, pětihvězdičkový hotel, zábavní komplex i společenské centrum.
Masdar City - náměstí od studia LAVA
Náměstí má být vystavěno v evropském stylu, tedy otevřené pod širým nebem. Problém v pouštích bývá, že sluníčko vás nemilosrdně spraží kdekoliv, kde není alespoň trochu stínu, a tak LAVA vymysleli, že po celém náměstí rozmístí „solární deštníky“. Půjde vlastně o . Během dne bude zachycovat a zároveň stínit. V noci se uzavřou a umožní nashromážděnému teplu uniknout zpět, čímž náměstí přirozeně ochladí. Interaktivní prvky náměstí navíc například spustí osvětlení nebo fontány podle okolní aktivity (např. i volání z ).
Masdar City - náměstí od studia LAVA
Plán také počítá s využitím adaptivních budov. Jinými slovy bude možné fasádu „nastavit“ tak aby zachycovala co nejvíce, nebo naopak nejméně slunečního záření (viz. článek „Chytré materiály – revoluce v architektuře?„). Po střechách se pak rozrostou rozsáhlé zelené zahrady, kde se mimo jiné budou také pěstovat potraviny. Praktického využití se dočká i recyklace vody, v poušti samozřejmost, a znovuvyužití .

australiandesignreview.com via ecofriend

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *