VIDEO: futuristická větrná elektrárna Eco Whisper Turbine

Společnost Renewable Energy Solutions Australia (RESA) z Brisbane v Austrálii představila větrnou elektrárnu, o které prohlašuje, že je nejtišší na světě. Od toho i její pojmenování: Eco Whisper Turbine. Technologickou pokročilost podtrhává futuristický vzhled. Krásný výdobytek techniky si můžete prohlédnout na videu.

Eco Whisper Turbine - extrémně tichá větrná turbína
Eco Whisper Turbine - extrémně tichá větrná turbína

Velké větrné elektrárny o výkonu několika MW mohou být velmi hlučné. Právě hlučnost větrných turbín je jedním z atributů, na které se lidé často stěžují a který zamezuje jejich instalaci do městského prostředí. Eco Whisper Turbine tento problém elegantně řeší.

Výkon turbíny je 20 kW, přitom je zhruba poloviční ve výšce i průměru rotoru než běžné třílisté turbíny o stejném výkonu. Navíc se automaticky dokáže přizpůsobit směru větru, a tak maximalizovat svou výtěžnost. Za optimálních podmínek dokáže turbína vyrobit až 45 MWh energie ročně.

Eco Whisper Turbine, tichá větrná turbína z Austrálie
Eco Whisper Turbine, tichá větrná turbína z Austrálie

Australská společnost předpokládá, že větrnou turbínu využijí například osamělé farmy nepřipojené na rozvodnou síť, letiště, obchodní parky, komerční plochy či univerzity.

Výška větrné elektrárny je 21,1 m, průměr lopatek je 6,5 metru. Je navrhována pro rychlosti větru až 220 km/h. Svrchní část včetně lopatek je vyrobena z hliníku.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.