VIDEO: futuristická větrná elektrárna Eco Whisper Turbine

Společnost Renewable Energy Solutions Australia (RESA) z Brisbane v Austrálii představila větrnou elektrárnu, o které prohlašuje, že je nejtišší na světě. Od toho i její pojmenování: Eco Whisper Turbine. Technologickou pokročilost podtrhává futuristický vzhled. Krásný výdobytek techniky si můžete prohlédnout na videu.

Eco Whisper Turbine - extrémně tichá větrná turbína
Eco Whisper Turbine - extrémně tichá větrná turbína

Velké větrné elektrárny o výkonu několika MW mohou být velmi hlučné. Právě hlučnost větrných turbín je jedním z atributů, na které se lidé často stěžují a který zamezuje jejich instalaci do městského prostředí. Eco Whisper Turbine tento problém elegantně řeší.

Výkon turbíny je 20 kW, přitom je zhruba poloviční ve výšce i průměru rotoru než běžné třílisté turbíny o stejném výkonu. Navíc se automaticky dokáže přizpůsobit směru větru, a tak maximalizovat svou výtěžnost. Za optimálních podmínek dokáže turbína vyrobit až 45 MWh energie ročně.

Eco Whisper Turbine, tichá větrná turbína z Austrálie
Eco Whisper Turbine, tichá větrná turbína z Austrálie

Australská společnost předpokládá, že větrnou turbínu využijí například osamělé farmy nepřipojené na rozvodnou síť, letiště, obchodní parky, komerční plochy či univerzity.

Výška větrné elektrárny je 21,1 m, průměr lopatek je 6,5 metru. Je navrhována pro rychlosti větru až 220 km/h. Svrchní část včetně lopatek je vyrobena z hliníku.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „VIDEO: futuristická větrná elektrárna Eco Whisper Turbine

 • 27. 9. 2012 (10.03)
  Trvalý odkaz

  tom – jednoducho. Samotná turbína má dobrý tvar a zachytí viac energie. K tomu majú vysokoúčinný spínaný reluktančný generátor. Veľmi dobre to optimalizovali. Cp je 0,51. Cena 93 000 eur.

  Reagovat
 • 11. 11. 2011 (13.46)
  Trvalý odkaz

  Miro,
  podle me se neda takto lehce spocitat plocha A.
  Kdyz porovnas tvar bezne triliste vrtule s tim to tu ti australani vytvorili, tak bych klidne vsadil, ze soucet plochy na kterou pusobi sila vetru by mohl byt srovnatelny ne-li vyssi. mezi lopatkami bezne vet.el. je prece spousta nevyuziteho prostoru. samotnou ucinnost potom zvysili urcite i tim „aktivnim zamerovanim“ vetru podle toho jak proudi. nejsem odbornik, ale takhle svizne se bezne vetrniky co jsou u nas za vetrem neotaci…

  Reagovat
 • 4. 11. 2011 (8.17)
  Trvalý odkaz

  Betzova mez maximální účinnosti větrníku je 59%. Zajímalo by mne jak to dokázali obejít.

  Reagovat
 • 4. 11. 2011 (7.21)
  Trvalý odkaz

  Aj ked viem, ze vyvolam u mnohych alergicke vyrazky, ale ziadalo by sa opravit nasledujucu vetu do realu:
  „Výkon turbíny je 20 kW, přitom je zhruba poloviční ve výšce i průměru rotoru než běžné třílisté turbíny o stejném výkonu“.

  Vykon veternej turbiny (a naozaj nezalezi akej), sa pocita podla vzorca P=1/2 ro A v3 k, kde ro je hustota vzduchi cca 1,27 kg/m3, A je plocha turbiny vystavenej prudiacemu vzduchu, v3 kubicka rychlost prudenia vzduchu a k je ucinnost turbiny .
  Dalej je treba si uvedomit, ze ucinnost „běžné třílisté turbíny“ je dobre cez 50%.

  Tato futuristicka turbina ma polovicny priemer, cize ma plochu A na urovni jednej stvrtiny beznej. Uznate, ze s hustotou vzduchu nic nenarobime, rychlost vetra sa v nominale konstatne pocita s 10m/s (i vykon turbiny 20 kW napoveda pouzitie tohoto vzorca s 10 m/s, sic s ucinnostou takmer 1!!!), takze poslednym parametrom, ktorym tato futuristicka turbina vie predcit beznu trilistu je ucinnost k.
  Ak dobre pocitam, tak 4*50%=200%.
  Schvalne, kolko citatelov sa bude hlasit k tomu, ze ucinnost 200% je realna.

  Prajem prijemny den
  miro novak

  Reagovat
 • 3. 11. 2011 (12.55)
  Trvalý odkaz

  Možná by nebylo špatné ty lopatky trochu zkroutit do spirály. Myslím že by to zvýšilo účinnost, ale zase by to bylo pracnější na výrobu.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *