Větrné elektrárny v barvách duhy

Větrné elektrárny jsou často kritizovány pro jejich rušivý vzhled v krajině. Ač je to věc osobního vkusu, konstruktéři a umělci se stále snaží vytvořit designově nejpřijatelnější tvar a vzhled větrné elektrárny. Problematikou designu větrných elektráren se také zabývá známý německý umělec Horst Gläsker.

Barevné větrné elektrárny Horsta Gläskera
Barevné větrné elektrárny Horsta Gläskera

Ve svém projektu Aero Art ukazuje, jak z fádní a nudné větrné elektrárny může vzniknout doslova umělecké dílo. Pan Gläsker nejde cestou větší nenápadnosti větrných elektráren, ale naopak využívá jejích tvar ke kreslení fantaskních barevných vzorů.

Ptáte se, proč podobně barevné větrné elektrárny už nevznikaly od prvopočátku? Nebyla v tom lenost konstruktérů vymýšlet neotřelé barevné schémata, ale jednoduše velké přednosti hojně využívané šedé barvy.

Šedá barva nejenže působí emociálně neutrálně, ale také nejlépe pasuje do okolní krajiny. Výzkumem se zjistilo, že šedá barva působí mnohem méně rušivě, něž zelená, hnědá nebo černá barva.

Barevné větrné elektrárny Horsta Gläskera
Barevné větrné elektrárny Horsta Gläskera

Například zelená je křiklavější než šedá barva, hnědá barva zase evokuje německý nacismus a černá v naší kultuře znamená smrt. Ano, až tak hluboce byl zkoumáno, jaká barva je pro větrné elektrárny nejvhodnější.

Avšak Horst Gläsker si nemyslí, že elektrárny mají být emociálně neutrální a nenápadné útvary, ale mají se naopak stát nedílnou součásti lidského života. Dle jeho vize budou elektrárny natřeny fantaskními barevnými vzory, které budou v lidech evokovat čistou energii a pohyb.

Barevné větrné elektrárny Horsta Gläskera
Barevné větrné elektrárny Horsta Gläskera

Elektrárny se nebudou marně snažit schovávat před okolním životem, ale budou lidi nutit přemýšlet o životním prostředí a o problematice obnovitelných zdrojů. Stanou se hrdým uměleckým dílem tyčícím se v krajině – aspoň podle představ pana Gläskera.

Horst Gläsker není žádný nováček. Je považován za zakladatele umění pohybových vzorů. Jeho díla je možné vidět po celém Německu, kde vytvořil kupříkladu fantaskně barevné schodiště nebo barevné prostranství před kostelem.

Inhabitat

5 komentářů: „Větrné elektrárny v barvách duhy

 • 16. 2. 2012 (21.12)
  Trvalý odkaz

  na te první fotce nahoře zleva by to ušlo ale to ostatní to je wotřesný a nerespektující

  Reagovat
 • 14. 11. 2011 (15.27)
  Trvalý odkaz

  Ošklivé a navíc smrtící a nejen pro ptactvo. Jakoukoliv výškovou stavbu nabarvit do barev duhy je zhovadilost.

  Reagovat
 • 14. 11. 2011 (13.11)
  Trvalý odkaz

  Subjektivní hodnocení, je to na mne přespříliš kýčovité. Ani uměleckou hodnotu v tom nevidím.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *