Rozhovor: o projektu ekologické enklávy u Sychrova

Minulý týden jsme informovali, že u Sychrova vzniká ekologická vesnička. Vyzpovídali jsme proto aktuálně duchovního otce projektu J.A. Dolečka o tom co tento projekt obnáší, jaké jsou jeho cíle a kolik lidí se dosud zapojilo.

Pozemky pro budoucí ekologickou vesničku u Sychrova, foto: sady.unas.cz
Pozemky pro budoucí ekologickou vesničku u Sychrova, foto: sady.unas.cz

Jaký je cíl vašeho projektu?

J.A. Doleček: Přál bych si nabídnout příležitost lidem, kterým se lokalita líbí, a mají chuť zkusit něco nového. Lidem, kterým je vlastní vztah k přírodě a alternativním řešením. Jsem vděčný za nové kontakty, inspirace druhých a jsem připraven přizpůsobit se konečnému stavu enklávy na základě seberealizace ostatních. Mohu jen doufat, že bude laděna do tohoto pojetí.

Co historie pozemků, nových sadů u Sychrova, na kterých by se v budoucnu měla rozkládat ekologická vesnička?

J.A.D. Před sady tu byla louka částečně zarostlá šípkovými keři, sklízelo se tu seno. Sad vznikl po revoluci, a později byl díky dotacím rozšířen. Původní vize projektu vznikla v době kdy sadaři, kteří zde nikdy nepoužívali chemické postřiky, odešli, a došlo ke změně v územním plánu. Pak už to byla příležitost najít lidi podobného smýšlení.

Je to skutečně malebný kousek krajiny, ale ze stavebního hlediska to tu nevypadá moc prakticky.

J.A.D. Ano, infrastruktura a napojení na sítě je jedním z bodů, který se aktuálně řeší. Zatím vsak zájemci o bydlení mají své představy – nehledají napojení k plynofikaci, chtějí raději vrtanou studnu než vodní řad, dávají přednost kořenové čističce místo kanalizaci a jsou zde i odvážnější projekty pro energetickou soběstačnost či samostatnost ve stravování.

Kolik by tu mohlo stát domů a pro koho je bydlení v sadech určeno?

J.A.D. Záleží, jak dopadnou jednání o druhé etapě. V případě rozšíření enklávy by tu mohlo být jedenáct, možná čtrnáct domů a využívaný sad. Co se věkového rozložení „osadníků“ týče, jsou to lidé mezi dvaceti až čtyřiceti lety, různého zaměstnání, zálib a koníčků.

A teď ty ryze praktické otázky. Kolik je prosím do projektu v současné době zainteresováno lidí?

J.A.D. Do projektu je v současné době zapojeno jedenáct lidí ze strany zájemců o pozemky, celkem se jedná o šest pozemků.

Kolik lidí zatím pozemky zakoupilo a za jakou cenu?

J.A.D. Stále jednáme o odkupu pozemků, jejich geodetickém vyměření a potřebných sondáží kvůli kvalitě půdy, stability podloží. Městem navržená cena se pohybuje kolem 3000 300 korun za metr čtvereční.

Co postoje místních starousedlíků? Jaký byl jejich pohled na vznik ekologické osady za humny?

J.A.D. Názory různé. Někdo zaměnil pojmy „komunitní“ a „enkláva“ za sektářství, pro jiné jsme byli skupinkou podivínů, kteří se chtějí vyčlenit. Když můj kolega zmínil technický termín „konopná izolace“, vyvolalo to u některých dojem, že půjde o pěstírnu marihuany. Na druhou stranu jsou lidé, kteří tuto formu výstavby vítají, někdo považuje tuto formu za normální věc. Jsem rád, že ze strany obce máme širší podporu a například i osadní výbor nám vychází vstříc, za což velmi dekuji.

A co estetický vzhled lokality a krajinný ráz? Nebudou se stavby opticky tlouci

J.A.D. To bude asi ten nejzábavnější krok: najít architektonické a urbanistické souznění mezi „osadníky“ navzájem a pak mezi námi a městem. Vzhledem k tomu, že záměry osadníků se celkem shodují, například všichni si přejí mít jeden společný prostor s nedělenými pozemky, je snaha pronajmout si navazující pozemky či sad, je zájem o zelené střechy – bude snad dohoda relativně snadná.

Jak dlouhá doba byla mezi vznikem myšlenky v hlavě a prvními kroky k realizaci?

J.A.D. Přibližně dva až tři roky, pokud k tomu připočtu čas prapůvodní změny územního plánu, kterou prosazoval Osadní výbor tak celkem asi pět let.

Co se ukázalo být zatím jako ten největší problém vůbec?

J.A.D. Je to radost učit se novému, poznávat a narážet na překážky. Myslím si, že v zásadě tu není problém jako takový. Člověk v podstatě nemůže nic ztratit, pouze „získat“. Pokud se něco nezadaří nyní, zadaří se příště. Obdivuji lidi, kteří mají vlastní vizi, jsou zruční, otevření, mají snahu jit si za svým snem, cílem a jsem vděčný za to, ze investuji svoji energii a čas do společných věcí a aktivit – jsem rád, ze jsem mohl takové lidi potkat – pak je těch problémů o mnoho méně…

A teď to nejnáročnější: Představte si – uplyne dvacet let, a mezi sady je spousta domů. Jak to tam asi vypadá?

J.A.D. Tak, jak si lidé nyní přejí.

24 komentářů: „Rozhovor: o projektu ekologické enklávy u Sychrova

 • 6. 7. 2015 (10.06)
  Trvalý odkaz

  Je velice smutné že v obci máme takovéto lidi co spamují pod cizím jménem.Vím o koho jde ty slova jsem slyšel mockrát a nemají pro mě žádnou hodnotu.Pani se z mužem sama přistěhovala,jen si nezvykla na život na vesnici.Dodnes neví že jezdí autobus 5x poloprázdný za den a o víkendu pražák pod kopcem cca 500m.V Mnichově hradišti jste na náměstí pěšky za 20 min.Pojizdná prodejna jezdí 3x týdně ale zájem není a pokud chce otevřít potraviny v obci s 97 obyvateli má možnost.místní osvěžovna funguje každý den a v sobotu klub Sychrovák.Za celých 5 let pani ani jednou se na obecní schůzi neprojevila ,samá nemá vše tak jak by mělo být a jedinné co umí je spamovat na netu.Jednu zkušenost již mám a to že si založil její muž email na mé jméno a začali škodit mé osobě.Nechápu proč oni jen povídají,na brigádě nikdy nebyli…..Ano jsem debil že se starám o obec mých předků kde vynakládám svůj čas zdarma a sám přespávám v M.H.

  Reagovat
 • 4. 7. 2015 (17.38)
  Trvalý odkaz

  Aktivita Hnuti Brontosaurus byla spolecnou aktivitou, jednalo se o zazitkovy workshop (pleteni, peceni chleba, stavba pece, stavba bylinkove spiraly, prace na Vyhlidce a tez vymiceni svahu o kterem se zminujete). Akce byla usporadana z obou stran v ramci pratelske spoluprace, bez financniho vyrovnavani, dotaci, atp.

  Foto mozno nalezt zde:
  (album: postup budovani 2)

  S pozdravy
  Jiri A. Dolecek

  https://www.facebook.com/media/albums/?id=143899642328603

  Reagovat
 • 4. 7. 2015 (12.11)
  Trvalý odkaz

  pane Ilonko, mozna jen male upozorneni. Pan Krejci ani pan Dolecek nerozprodavaji pozemky. Pozemky odprodava mesto Mnichovo Hradiste a protoze je nekolik let stale nikdo nechtel (nedostupnost siti, komunikace, skladka, svahy, stare stromy sadu, nedostatecna legislativa…), tak se pouze projekt enklavy snazil toto zastresit a prodej pro mesto podporit.

  Reagovat
 • 15. 6. 2012 (6.05)
  Trvalý odkaz

  Pane L.Švehla

  Sad je neudržován a na podzim očesán hordou cikánů.Moc parcel v obci se 105 lidmi není,navíc spadáme pod město Mnichovo Hradiště.Na pozemcích obce Sychrov za Zámkem Mnichovo Hradiště vznikl velký satelit – noclehárna…….Tomu se bráníme a aktivitu p. Dolečka a ostatních vítáme.Jakmile v obci vyroste ,,satelit“ je z vesnicí konec.

  Reagovat
  • 3. 7. 2015 (12.21)
   Trvalý odkaz

   Nemohu souhlasit s panem Krejčím, že by v sadu česali jablka cikáni, ale spíš známí z okolí si v sadu otrhají jablka, naloží do auto a u výjezdu zapadnou do bláta a pak tito chodí a chtějí, aby je někdo za jen „děkuji“ vytáhl. Jo jo, jsou to Češi chudáci, že si musí takto brát jablka a pak se to svaluje na cikány, byť já nejsem jejich zastánce a nesouhlasím s tím, aby byli jako chráněná lovná zvěř ještě i vypláceni na různých sociálních dávkách, které v jedné rodině dělají okolo zhruba 40. až 45.000,- Kč. Ilonka

   Reagovat
   • 4. 7. 2015 (11.28)
    Trvalý odkaz

    každý se někdy ,,někam,, přistěhoval a zakořenil………z vás mluví jenom zloba.Sychrovákům držím palce a méně negativnícvh přistěhovalců jako je Ilonka.Na sychrově se nám líbilo že se nedali cestou satelitu jako jinde v ČR.

    Reagovat
  • 3. 7. 2015 (12.31)
   Trvalý odkaz

   Pan Krejčí rovněž v obci Sychrov nebydlí, bydlí v Mnichově Hradišti i s celou rodinou. V obci není obchod, restaurace či zda-li chcete použít název hospoda, rodina musí mít alespoň dvě auta, protože autobus jezdí jen 3x denně, a jestliže už mají lidi peníze, tak si asi koupí pozemek tak, aby děti měly dobré spojení do školy, aby děti po škole se mohly věnovat výuce jazyků, sportu, kultuře na takové úrovni, aby jim toto dalo do života a pomohlo jim v přijímacích zkouškách na střední školu a jak děti, tak rodiče nemuseli být vázáni na sebe v čase. Jestliže zapomenete třeba jen chleba, tak musíte nasednout a jet do Mnichova Hradiště, to samé, jestli dítě, dospělý dostane v pátek večer teplotu, lékárna opět je dostupná autem, tak jestli tomuto zapadákovu se říká bydlení v 21. století, tak většina lidí si bydlení představuje jinak, než tak, že si malé děti hrají v hlíně, která je z většiny složena z jílu. Ovšem to pan Krejčí neřeší, protože on bydlí v Mnichově Hradišti, jeho syn není závislý na autobusu do školy či že by on sám jej vozil ze Sychrova do Hradiště autem. Je to zarážející, že pan Krejčí či pan Doleček nabízejí jabloňový sad v majetku Města Mnichovo Hradiště a sami bydlí jinde v paneláku, nikoliv rodinném domě, chalupě a podobně. Určitě neřeší topení na zimu jako větsina lidí na Sychrově, protože mají o teplo postaráno z teplárny. Konec konců vláda rozhodla, že se zemědělské pozemky prodávat nebudou, tak proč se tito dva Krejčí a Doleček tak snaží zničit sad, který je především pro život a obživu taky zvířat jako laně, srnky, divočáci, zajíci a ne jen lidi, bordel kolem jejich dřevěnic, a zas jen lidi a lidi. Proč si pan Krejčí takto nerozprodává pozemky či byty v Mnichově Hradišti, které mu rovněž nepatří. Ilonka

   Reagovat
   • 5. 7. 2015 (22.14)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den Ilonko, a když je to taková díra jak tvrdíte, proč jste se tam stěhovala??

    Reagovat
    • 5. 7. 2015 (23.26)
     Trvalý odkaz

     A není právě taková obec, jak píšete, právě vhodnou pro takový projekt? Aby se lidé naučili být soběstačnějšími a žili spíše v souladu s přírodou? Být vámi, šel bych spíše do města, nebo satelitu s vybaveností, jak píšete. M.

     Reagovat
   • 6. 7. 2015 (16.09)
    Trvalý odkaz

    Paná Ilono, nechápu proč jste se do takového „zapadákova“ stěhovala. Já v takovém „zapadákově“ žiju jen se jmenuje jinak a znám i vesnice kde autobus nejede vůbec krám a hospoda je jejblíž 1 km. Nám z vesnice to nevadí, většina z nás takto žije od mala. Jsem zvyklá si pro vše dojet jinak to nejde. Ale když to porovnám s Prahou kde lidé dojíždí (hodně z nich autem) a cesta do práce jim trvá i hodinu úžasnýma zácpama a abych se z okraje dostala do centra je to zase na dlouhý lokte. To když sednu do auta tak jsem za hodinku v Harrachově a když mám všecho dost tak pěšky za 5 minut v lese. Na závěr: Tak nějak mi za slov paní I. vychází že na vesnici chtěl bydlet muž ona šla jen jako poslušný pejsek a teď je z toho zoufalá – svým způsobem mi je jí líto

    Reagovat
 • 30. 12. 2011 (12.22)
  Trvalý odkaz

  Ano, je to chyba na kterou jsem upozorňoval, ale nebyla odstraněna; cena je 300Kč za m2 stavebního pozemku. Pozemky pro pěstitelské a chovatelské účely, vč. sadu se dočasu pronajímají s možností pozdějšího odkupu.

  Reagovat
 • 29. 12. 2011 (14.48)
  Trvalý odkaz

  Jaká je cena pozemku? v článku je 3000kč/m2, tady někdo píše 300kč/m2 … asi to bude 300kč, protože 3000kč by bylo opravdu pro zbohatlíky :)

  Reagovat
 • 13. 12. 2011 (22.13)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den pane Švehla.
  Zprvu se nezbavím otázky odkud máte informaci, že se privatizuje obecní sad pro zbohatlíky a odkud informaci, že se sad nebude využívat.

  Právě tento projekt stojí zatím, aby se sad zachoval a stromky nebyly vykáceny /sad nebyl vykácen = nebyl vrácen po ukončení pronájmu půdy do původního stavu nevyužívané louky/ a usiluje o to, aby byl sad nadále využíván jako sad – navíc aby byl permakulturně obděláván a obohacen o další ovocné stromky – v současné době jsou tam neudržované již dosti poničené jabloně. Projekt dále usiluje o to, aby se domy architektonicky a urbanisicky plynule včlenili do sadu a na jejich výstavbu bylo použito co nejvíce přírodního materiálu z okolí + aby krajina nebyla narušena.

  Taktéž si myslím, že Městem navržená cena 300Kč za m2 stavebního pozemku není pro zbohatlíky a pokud máte zájem rád Vás osobně seznámím s možností začlenení se do projektu a taktéž s možností odkupu pozemků, např. již od 1000m2 v rámci etapy II, což je ca. 300.000Kč oficiálním odkupem od Města. Bližší informace naleznete na našem webu http://www.sady.unas.cz či na Facebooku.

  Jednoznačně Vám děkuji za Váš názor, který vnímám taktéž jako inspiraci k tomu poskytovat o záměrech transparentnější a konstruktivnější odpovědi:)
  JAD

  Reagovat
  • 3. 7. 2015 (12.17)
   Trvalý odkaz

   Pan J. A. Doleček nemá co nabízet, protože po prarodičích prodal na Sychrově patrovou vilu a sám bydlí mimo obec Sychrov. V poslední době se objevují v obci individua, která patří spíš do skupiny narkomanů, lenochů. Když jedu kolem na kole, přijeďte se podívat, jaký bordel mají přistěhovalí enklávisti kolem svých haciend, to se budete divit. Je to jen trik, jak za málo peněz se dostat k pozemku a ten pak o několikanásobně vyšší částku prodat. Co to může být za architekta z Boleslavi, který má dredy až do půli zad. Opravdu Vás všechny zvu, příjeďte se podívat, co tam ti enklávisti dělají a jak mají uklizeno.

   Reagovat
 • 10. 12. 2011 (10.35)
  Trvalý odkaz

  Ekologie po Česku. Privatizuje se obecní sad a pár zbohatlíků si z něj udělá „ekologické bydlení“! A kde je nějaký přínos pro ostatní??? Neměla by se náhodou obec starat o využití sadu v jeho původním účelu? Nevím co je tam za stromy, ale ovoce není nikdy dost a práci by tam našli místní. Jednoduše něco, co přinese užitek VŠEM v obci a ne jen momentální zisk z prodeje pozemků!

  Reagovat
  • 3. 7. 2015 (13.44)
   Trvalý odkaz

   Ano, prodej přinese jen užitek těm co koupí pozemek, nikoli obci, co tito lidé mohou nabídnout obci – jako např. pracovní místa, že by šli a pomohli při úklidu obce. Ale to si radši pan Krejčí objedná na úklid skupinu Brontosaurus, on pořeze nálety a členové Broutosaurus jen nahází větve do cesty a to je veškerá činnost, kterou pak někdo po těchto co se vydává za pracující mládež, musí uklidit, odstranit. Tak to by mohli třeba přidat ruku k dílu noví přistěhovalí lidé z Enklávy, kteří již mají dřevnici postavenou, ale to by si i tito musela nejprve kolem své dřevěnice uklidit. Vidím v tom opět podvod a tunel, nic jiného, řeší stále jen dotace a dotace a peníze. Ilonka

   Reagovat
 • 15. 11. 2011 (13.41)
  Trvalý odkaz

  PS: pokud by se nezadařilo a v lokalitě by byla vytvořena konvenční výstavba, byl by sad zjevně vykácen, minimálně eliminován a „stromy by ustoupily domům“. Pokud se zadaří pojmout enklávu ekologickým způsobem, měl by být sad nejen zachován, ale taktéž i nadále udržován a rozšířen (o sad se v současné době již nikdo nestará) + dle současných předběžných projektů právě „domy ustoupí stromům“.

  Reagovat
 • 15. 11. 2011 (9.26)
  Trvalý odkaz

  To Míra: ano, v článku není zmíněno, že již neudržovaný sad si chtějí zájemci o pozemky pronajmout, obnovit, rozšířit a využívat. Co se týče samotné architektury domů, i oficiálně prezentovanou vizí je začlenit domy (i za pomocí vegetačních střech) do stávající krajiny a sadu tak, aby i pohledově enkláva působila tak, že domy jsou po vizuální stránce součástí sadu a mezi stromy jsou plynule včleněny. Právě aby sad zůstal sadem a nebyl vykácen usilujeme o to o což usilujeme:)

  Reagovat
 • 15. 11. 2011 (5.59)
  Trvalý odkaz

  Ekologicky projekt zacne vykacenim pekneho sadu. No, nevim tedy… :)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *