Rostlinná čistička vzduchu inspirovaná Japonskem

Andrea Air Purfier je čistička vzduchu jako žádna jiná. Místo klasických filtrů se zde k čištění vzduchu používá živá rostlina, její kořeny a zemina. Namísto nevzhledné šedé plastové krabice, typické pro běžné čističky vzduchu, je Andrea Air Purfier designově vytříbenou pračku vzduchu v duchu japonského umění ikebany. První představení konceptu proběhlo již před čtyřmi roky, ale teprve nedávno byl celý systém dotažen do použitelného provedení a uveden v normálních obchodech.

Andrea čistička vzduchu
Andrea čistička vzduchu

Andrea Air Purfier je dílem francouzského designéra Mathieu Lehanneura a harvardského profesora David Edwardse. Oba pánové představili projekt rostlinné čističky vzduchu již v roce 2007. Původně umělecký experiment však po několika letech nabral konkrétní obrysy.

Technologie čistění vzduchu pomocí rostlin vychází z prvních zkušenosti s lety člověka do vesmíru. Tehdy bylo zjištěno, že navracející se astronauti mají v krvi zvýšené množství toxinu.

Andrea čistička vzduchu
Andrea čistička vzduchu

NASA začala zkoumat jakým způsobem lépe filtrovat vzduch při dlouhých vesmírných plavbách. Zjistila, že jeden z nejúčinnějších způsobů, je využít určitých druhů rostlin. Ty nejen, že by na palubě kosmické lodi pročišťovaly ovzduší, ale mohly by také vyrábět kyslík.

Vraťme se však na Zem. Systém se příliš neliší od klasických čističek vzduchu. Ventilátor nasává vzduch z okolí, prohání ho kolem listů rostliny, kořenů a zeminou. Zachycené nečistoty jsou ukládany v zásobníku s vodou.

Andrea čistička vzduchu
Andrea čistička vzduchu

Místo běžně používaných filtrů jako je HEPA nebo aktivní uhlí se tedy jako filtr používá živá rostlina a zemina. Podle tvůrců Andrea čističky je údajně „rostlinné“ čistění až 40x účinnější než u běžných domácích praček vzduchu.

Do rostlinné čističky můžeme vložit v podstatě jakoukoliv pokojovou rostlinu. Nejúčinnější jsou však druhy jako Lopatkovec, Zelenec nebo Aloe Vera.

Otázkou je, jaká je výkonnost celého čištění. Běžné čističky mohou profiltrovat mnoho desítek metrů krychlových vzduchu za hodinu. V tomto ohledů zřejmě rostlinná čistička nemůže konkurovat.

2 komentáře: „Rostlinná čistička vzduchu inspirovaná Japonskem

 • 1. 2. 2014 (9.40)
  Trvalý odkaz

  Tohle mi připadá dost přitažené za vlasy. Pochopil bych, kdyby klimatizace pro rodinný dům měla vyměňovat vzduch se sousedícím prostorem u domu plný rostlin, tedy jakousi zahradou, ale plastový krám, který sice vypadá futuristicky technicky dokonalý, mne neoslovil. Možná jen utvrdil, že když se cokoli hezky vysvětlí, zabalí, pak prodáte i neskutečnou blbost i poměrně uvažujícímu člověku, který je zavalený ještě horšími nesmysly. Snad tedy jediné pozitivní zjištění. Má-li být výtvor pouhým impulsem k probuzení fantazie, pak tento účel splnil.

  Reagovat
 • 6. 3. 2013 (17.06)
  Trvalý odkaz

  cisticka vzduchu
  prosim o zdeleni ,kde se da koupit v cr

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *