Prodej halogenových žárovek bude zakázán od roku 2018

Určitě jste už slyšeli o halogenových žárovkách. Jde o speciální druh svítidel, u kterých se dosahuje vyšší teploty vlákna, a tedy i vyšší světelné účinnosti a bělejšího světla. Od roku ale chystá jejich zákaz.

Halogenové žárovky jsou úspornější než klasické wolframové. foto: Lighpark.cz
Halogenové žárovky jsou úspornější než klasické wolframové. foto: Lighpark.cz

„Franta Cloumal Bromem Jako Atlet.“ Pokud jste na základní, případně střední škole dávali pozor, víte, že jde o mnemotechnickou pomůcku, prostřednictví které se naučíte část Mendělejevovy tabulky chemických prvků.

Konkrétně mluvíme o halogenech, patří sem fluor, chlor, brom a jod a někdy se k nim připojuje i astan. Halogeny jsou velmi reaktivní a vyskytují se pouze jako vázané sloučeniny. Jejich využití je nicméně mnohem zajímavější, než teorie, kterou jsme výše popsali.

Na rozdíl od jiných druhů žárovek není životnost halogenových žárovek ovlivnitelná častým zapínáním a vypínáním. Především však jde o jejich úspornost, oproti jiným žárovkám. Ta je až o 30 % vyšší a mají i větší životnost. Má však i své nevýhody – vyzařují velké teplo a nehodí se tedy jako osvětlení nábytku nebo pod sádrokartonové pohledy.

Odborníci však předpokládají, že halogenovým žárovkám, resp. žárovkám nastane do dvou let utrum. Od 1. 8. 2018 dojde s největší pravděpodobností v Evropské unii k celoplošnému zákazu prodávání halogenových zdrojů osvětlení.

Bude se jednat především o zdroje, které mají klasický tvar. To znamená, že zákaz se netýká halogenových svítidel, jako jsou reflektory a halogenové trubice či halogenové zářivky. Halogenových zdrojů rozšířených v autoprůmyslů, které tvoří velkou část těchto zdrojů, se zákaz nedotkne.

Budoucnost je podle výzkumu v LED žárovkách a dalších produktech využívající této technologie (LED pásky apod.). Zajímavost u tohoto typu osvícení je ta, že teplota okolního prostřední je kritická pro životnost například LED trubic.

Při instalaci musíte věnovat zvýšenou pozornost teplotě okolí. Pouhých 10 °C nad rámec 25 °C znamená pokles životnosti na polovinu, z 50 000 hodin na 25 000 tisíc hodin. Často se však setkáváme s menšími či většími poruchami.

Je to z toho důvodu, že tento typ osvícení se využívá ve venkovních prostorech. Oprava trafa na LED pásky je však zcela individuální a ceny se mohou pohybovat od pár tisíc až do několika desítek tisíc korun.

placená inzerce

5 komentářů: „Prodej halogenových žárovek bude zakázán od roku 2018

  • 19. 8. 2016 (10.26)
    Trvalý odkaz

    Přesně tak, styl rozhodneme za vás věci denní potřeby, my víme, co je nejlepší pro vás. Nejen EU, teď s tím byly nebo možná ještě jsou vtipné W10. Přitom ledky jsou dobré a taky si myslím, že by na ně všichni asi brzy přešli, když se porovnají výhody a nevýhody https://www.ledsviti.cz/blog/vyhody-nevyhody-led/ a hlavně to zatracené šetření.

    Reagovat
  • 29. 7. 2016 (19.46)
    Trvalý odkaz

    zákaz halogenových žárovek je nesmysl. LED technologie dříve nebo později nahradí většinu světelných zdrojů ne-li všechny , jenže mělo by to přijít z vůle trhu tedy lidí ,kteří sami vědí co je pro ně nejlepší a ne že si nemůžou koupit za 10kč žárovku do sklepa, kde svítí 3 minuty za den a všechny ostatní zdroje proto odcházejí. Představa ,že úředník může rozhodovat lépe než miliony svobodných lidí je pro vývoj v Evropě typická.

    Reagovat
  • 4. 7. 2016 (14.33)
    Trvalý odkaz

    Zákaz halogenových žárovek, omezení výkonu domácích spotřebičů, povinný energetický štítek, povinnost stavět rodinné domy jako pasivní. Jeden hřebíček do rakve EU po druhém. Chápete proč to dělají? Já ne.

    Reagovat
  • 1. 7. 2016 (20.46)
    Trvalý odkaz

    Ještě by se hodila mnemotechnická pomůcka pro zapamatování si autora periodické tabulky prvků…

    Reagovat
  • 1. 7. 2016 (14.05)
    Trvalý odkaz

    Super, konečně EU trochu v energetice přitvrdila jak Británie chtěla. Ještě trochu a možná se Britové vrátí.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *