Muži se holí žiletkou – jsme sto let za opicemi?

Elektrický holicí strojek vznikl již před 110 lety. Polovina českých mužů jej ale stále nepoužívá. Provozovatel kolektivního systému Elektrowin uskutečnil průzkum z nějž vyplynulo, že holicí strojek má jen 54 % mužů nad 18 let. Častěji se jedná o mladší generaci.

Elektrický holící strojek má dlouhou historii, přesto jej používá jen část českých mužů, foto: Philips
Elektrický holící strojek má dlouhou historii, přesto jej používá jen část českých mužů, foto: Philips

Výzkumníky samozřejmě zajímalo, jak je to s výměnou strojků. „Jak muži, tak ženy, si pořizují holicí strojky ze tří základních důvodů: Chtějí vyměnit starší model za novější typ, nahradit zařízení, které již nemá cenu opravovat, nebo ho chtějí darovat blízké osobě,“ vysvětluje Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému Elektrowin.

Nový po dvou až pěti letech

Nákup nového strojku se prý pohybuje v intervalu dvou až pěti let. Nejčastěji se Češi vydávají do obchodu ve chvíli, kdy se ten starý porouchá – tento důvod uvedlo 71 % respondentů.

Na druhém místě se umístily zastaralý design a nedostatečná funkčnost. Jen 7 % pak uvedlo jako důvod vysokou spotřebu energie starého strojku. Je zajímavé, že 92 % lidí starý strojek vyřadí tak, jak byl, ale 8 % si vymontuje některé komponenty.

Z lidí, kteří vlastní alespoň jeden strojek, má naprostá většina jen jeden (46 %), 7 % osob má dva a jen 2 % vlastní tři nebo více holicích strojků.

Podle statistik to spíše vypadá, že lidé si staré přístroje nenechávají,“ komentuje tento fakt Renata Melíšková zastupující Elektrowin. To je podstatný rozdíl třeba oproti mobilům, které si lidi nechávají v šuplících velmi často.

Kam se starým strojkem? Do popelnice ne

Vyhozený strojek by pak měl končit ve sběrném dvoře (těch je aktuálně 1183), kde se postarají o jeho recyklaci. „Bohužel ve zpětném odběru drobných spotřebičů za Evropou zaostáváme. Stále totiž více než třetina obyvatel tuto drobnou elektroniku vyhazuje do kontejnerů na směsný odpad,“ vysvětluje Tvrzník.

V reakci na to se Elektrowin snaží zahušťovat síť zelených kontejnerů na elektroodpad, kam lze vysloužilé drobné elektrospotřebiče také vyhodit. Aktuálně jich je po republice více než tři sta.

Stejně tak lze využít červený kontejner od Asekolu, který s myšlenou stacionárních kontejnerů přišel. Nyní jich je bezmála 1 700 a více než 60 % populace je zná. „Jinde po Evropě takové vůbec nenajdete,“ říká k raritě Šimon Slavík zastupující Asekol.

Pro pány i dámy

Elektrické holící strojky se liší nejen cenou, ale samozřejmě i komfortem, jaký mohou při holení poskytnout. Ty dražší už mají v sobě zabudované automatické čištění, nabíjení a dokonce dávkovač zvlhčující emulze, která zabrání zarudnutí pokožky.

Pánské holicí strojky se dělí mezi planžetové a hlavicové, ceny se pohybujíc 700 do 10 000 korun. Nejvíce se však kupují ty levnější, s cenou do tří tisíc, uvádí Michala Gregorová z nákupní galerie Mall.cz a dodává: „Více se prodávají hlavicové, jednoznačně Philips. U planžetových je to Braun. Obě značky jsou v pánském holení velmi srovnatelné.“

Dámské strojky jsou levnější, stojí mezi čtyřmi stovkami po tisíc korun. V Mall.cz vede v zájmu Braun před Phillipsem. „Dámské holící strojky jsou minoritní skupinou, dámy spíše zajímá dlouhodobé odstranění chloupků pomocí epilátorů a ty funguji na jiném principu než holící strojky,“ vysvětluje Eva Cetlová, Senior Marketing Manager pro produkty osobní péče společnosti Phillips.

A jak se tento výrobce staví k faktu, že starší lidé holicí strojky nepoužívají? Podle Cetlové jsou organizovány promo akce, kde lze výrobky zkoušet, a v portfoliu si vyberou všichni. „Otázkou je, co při holeni preferujte nejvíce – hladkost oholeni, ochranu pokožky, možnost holení na mokro, nabíjení atd. Máme řešení pro každý obličej,“ slibuje s úsměvem Cetlová.

Sdílet: