Muži se holí žiletkou – jsme sto let za opicemi?

Elektrický holicí strojek vznikl již před 110 lety. Polovina českých mužů jej ale stále nepoužívá. Provozovatel kolektivního systému Elektrowin uskutečnil průzkum z nějž vyplynulo, že holicí strojek má jen 54 % mužů nad 18 let. Častěji se jedná o mladší generaci.

Elektrický holící strojek má dlouhou historii, přesto jej používá jen část českých mužů, foto: Philips
Elektrický holící strojek má dlouhou historii, přesto jej používá jen část českých mužů, foto: Philips

Výzkumníky samozřejmě zajímalo, jak je to s výměnou strojků. „Jak muži, tak ženy, si pořizují holicí strojky ze tří základních důvodů: Chtějí vyměnit starší model za novější typ, nahradit zařízení, které již nemá cenu opravovat, nebo ho chtějí darovat blízké osobě,“ vysvětluje Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému Elektrowin.

Nový po dvou až pěti letech

Nákup nového strojku se prý pohybuje v intervalu dvou až pěti let. Nejčastěji se Češi vydávají do obchodu ve chvíli, kdy se ten starý porouchá – tento důvod uvedlo 71 % respondentů.

Na druhém místě se umístily zastaralý design a nedostatečná funkčnost. Jen 7 % pak uvedlo jako důvod vysokou spotřebu energie starého strojku. Je zajímavé, že 92 % lidí starý strojek vyřadí tak, jak byl, ale 8 % si vymontuje některé komponenty.

Z lidí, kteří vlastní alespoň jeden strojek, má naprostá většina jen jeden (46 %), 7 % osob má dva a jen 2 % vlastní tři nebo více holicích strojků.

Podle statistik to spíše vypadá, že lidé si staré přístroje nenechávají,“ komentuje tento fakt Renata Melíšková zastupující Elektrowin. To je podstatný rozdíl třeba oproti mobilům, které si lidi nechávají v šuplících velmi často.

Kam se starým strojkem? Do popelnice ne

Vyhozený strojek by pak měl končit ve sběrném dvoře (těch je aktuálně 1183), kde se postarají o jeho recyklaci. „Bohužel ve zpětném odběru drobných spotřebičů za Evropou zaostáváme. Stále totiž více než třetina obyvatel tuto drobnou elektroniku vyhazuje do kontejnerů na směsný odpad,“ vysvětluje Tvrzník.

V reakci na to se Elektrowin snaží zahušťovat síť zelených kontejnerů na elektroodpad, kam lze vysloužilé drobné elektrospotřebiče také vyhodit. Aktuálně jich je po republice více než tři sta.

Stejně tak lze využít červený kontejner od Asekolu, který s myšlenou stacionárních kontejnerů přišel. Nyní jich je bezmála 1 700 a více než 60 % populace je zná. „Jinde po Evropě takové vůbec nenajdete,“ říká k raritě Šimon Slavík zastupující Asekol.

Pro pány i dámy

Elektrické holící strojky se liší nejen cenou, ale samozřejmě i komfortem, jaký mohou při holení poskytnout. Ty dražší už mají v sobě zabudované automatické čištění, nabíjení a dokonce dávkovač zvlhčující emulze, která zabrání zarudnutí pokožky.

Pánské holicí strojky se dělí mezi planžetové a hlavicové, ceny se pohybujíc 700 do 10 000 korun. Nejvíce se však kupují ty levnější, s cenou do tří tisíc, uvádí Michala Gregorová z nákupní galerie Mall.cz a dodává: „Více se prodávají hlavicové, jednoznačně Philips. U planžetových je to Braun. Obě značky jsou v pánském holení velmi srovnatelné.“

Dámské strojky jsou levnější, stojí mezi čtyřmi stovkami po tisíc korun. V Mall.cz vede v zájmu Braun před Phillipsem. „Dámské holící strojky jsou minoritní skupinou, dámy spíše zajímá dlouhodobé odstranění chloupků pomocí epilátorů a ty funguji na jiném principu než holící strojky,“ vysvětluje Eva Cetlová, Senior Marketing Manager pro produkty osobní péče společnosti Phillips.

A jak se tento výrobce staví k faktu, že starší lidé holicí strojky nepoužívají? Podle Cetlové jsou organizovány promo akce, kde lze výrobky zkoušet, a v portfoliu si vyberou všichni. „Otázkou je, co při holeni preferujte nejvíce – hladkost oholeni, ochranu pokožky, možnost holení na mokro, nabíjení atd. Máme řešení pro každý obličej,“ slibuje s úsměvem Cetlová.

10 komentářů: „Muži se holí žiletkou – jsme sto let za opicemi?

 • 4. 3. 2017 (10.04)
  Trvalý odkaz

  Na vojně jsem používal Wilkinson s dvoubřity, po vojně jsem si koupil elektrický Braun a nedalo se to srovnat. Holení bylo sice rychlejší, ale baterie, která vydržela několik holení, se vybila většinou během holení a strojek stejně moc dobře nebral. Šel do koše. Pak jsem koupil Philips a s tím mi dokonce tekla i krev, ten jsem vyexpedoval do sběrného koše v zoo, dostal jsem vstupenku zadarmo :-) Poté jsem přešel na klasické holítko s výměnnými žiletkami, ano, staré klasické žiletky a s těmi jsem spokojený dodnes. Holítko mám už 16 let a žiletky nakupuji, když jsou někde v akci. Jedinou nevýhodou jsou udivené pohledy kolegů v práci, čím že se to holím. Vyzkoušel jsem i břitvy, ale nejlepší zkušenost mám s žiletkami.

  Reagovat
 • 22. 4. 2014 (9.40)
  Trvalý odkaz

  Jen owner of Organics U S is my American distributor, she is very down to earth and apaclarhpboe person, her busy distribution company. She meeting the best spas and even the smallest salons to stock heaven, being my eyes and ears she finds the very best individuals to hold our heaven range of organic products and to offer our specialist treatments.Jen is friendly and astute, help and advise comes easy to her, she will care about you and your business as much as she does heaven.

  Reagovat
 • 7. 4. 2013 (19.47)
  Trvalý odkaz

  1) elektrický je neekologický (za dva roky já tolik holítek nespotřebuji)

  2) elektrický je nerentabilní (ok, tady by se dalo polemizovat, někdo má vous jako dráty a může to u něj být jinak)

  3) elektrický neoholí tak hladce

  Nakonec jsem skončil tak, že když to přeroste, přejedu to zastřihávačem vlasů a doholím holítkem ;)

  Reagovat
  • 7. 4. 2013 (20.02)
   Trvalý odkaz

   1) částečně nesouhlasím, kvalitní strojek vydrží i více než 5 let a za tu dobu spotřebuje jen minimum energie, rozhodně méně, než kolik je potřeba na výrobu náhradních břitů, ale na druhou stranu vím, že výroba samotného strojku je celkem energeticky náročná

   2) zcela nesouhlasím – nový holicí strojek stojí cca 300 Kč, nové břity pro Mach 3 stojí podobně – za rok potřebuji několik balení, navíc pořizovací náklady strojku a soupravy Mach 3 jsou podobné

   3) souhlasím a to je právě ta výhoda – alespoň pro mě :-)

   Reagovat
   • 20. 6. 2018 (6.33)
    Trvalý odkaz

    Souhlas, sám používám také Mach 3 a že by byl levnější tak to ani omylem. Náhradní hlavice mě stojí cca 1500 Kč každý rok. Zkusil sem jednou objednat balení z číny, kde to sice stálo polovinu, ale jejich kvalita byla marná.

    Reagovat
  • 9. 4. 2013 (10.57)
   Trvalý odkaz

   stejně jako já, jednou za týden zastřihávač vlasů

   Reagovat
 • 6. 4. 2013 (18.57)
  Trvalý odkaz

  Tak nevím, co je ekologického na používání el. strojku? Břitvě se zdaleka nevyrovná ani v kvalitě práce, ani v ekologičnosti?

  Reagovat
 • 5. 4. 2013 (13.59)
  Trvalý odkaz

  Po všech vyzkoušených elektrických mi zarůstají vousy, po Mach3 a spol nikoli.

  Reagovat
 • 5. 4. 2013 (11.39)
  Trvalý odkaz

  Po poruse el. holiciho strojku jsem presel na ziletky. Duvod? 3K za novy je v dnesni dobe docela dost a jsou potreba bohuzel jinde kde drive potreba nebyly.

  Reagovat
 • 5. 4. 2013 (10.27)
  Trvalý odkaz

  musím přiznat že mněl jsme strojek jako dar, a nepoužíval jsme ho neb, každá tvář je jedinečná a tudíš neco co je určeno h holení masy ovcí není pro mně, a navíc to ani spolehlivě nefunguje, břitva, a nebo klasika žiletková mně oholí vousy lepe než dnešní vícebřitové holítko ale i to mně oholí neskutečně lepe jak hlavicový braun a nebo co jsme mněl možnost skoušet planžeták, ten spíš mi na tváři jen vrčel, oholil ty dleší vousy a ty menší nechal být
  takže vynález dobrý ale potřebuje ještě dost silně dozrát aby byl použitelný

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *