Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
29. 4. 2010 v rubrice Solární energie

Izraelské letectvo ohnámilo plány na instalaci solárních elektráren pro výrobu elektřiny na všech svých základnách. Během dvou měsíců vypíše tendr na dodávku a instalaci malých fotovoltaických systémů do 50 kW. Vítěz se upíše na správu elektráren po dobu 15 let s opcí na rozšíření kontraktu o dalších pět let. pokračování…Ekologické bydlení obrázky armáda Israeli AirForce - izraelské letectvo

Stejný tendr na dodání středně velkých solárních elektráren od 50 kW do 5 MW, které budou určeny pro rozlehlejší základny, začne později tento rok. Izraelská armáda patří – díky aktivnímu a rozsáhlému výzkumu, ale bohužel také neustálé aktivitě – k jedněm z nejvyspělejších na světě.

Instalace solárních elektráren je jasným krokem ke snížení nákladů v zemi, kde slunce dodává bezplatně a intenzivně energii většinu dní v roce. Možná ještě důležitější je však snížení energetické závislosti na ropě, která je produkována povětšinou v arabských státech, které s Izraelem mají nepřátelské vztahy.

Zmíněné dva tendry ale nejsou vše. Zdaleka nejambicióznějším projektem v rámci přechodu izraelského letectva na solární energii je vybudování 50MW solární termální elektrárny v poušti Negev pro základnu Nevatim.

V současné době probíhá podrobná studie možností. Samotné vybudování elektrárny by znamenalo využití lokálně vyvinutých technologií.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz