Nápaditá rekonstrukce cihlového domu v New Yorku

Podobně jako bývá newyorská čtvrť Bronx nazývána nebezpečnou čtvrtí, se v posledních letech šíří podivné zvěsti o další části města, okrsku West Village. Tato čtvrť však není vyhlášená kriminalitou, nýbrž frekventovanou přítomností alternativních individuí.

Zelené střešní terasy oživily kouzlo starého domu. Zdroj: 6sqft.com
Zelené střešní terasy oživily kouzlo starého domu. Zdroj: 6sqft.com

Alternativci často žijí v nejrůznějších eko-obydlích, vybavených střešními solárními panely či zahradami, jezdí na kole častěji než autem, a vůbec se chovají velice podivně. Jinými slovy, West Village se stává jednou z nejhezčích městských částí New Yorku. A Architekt Andrew Franz na tom má svůj podíl.

Tato čtvrť je z architektonického hlediska poměrně komplikovaná. Do historické zástavby z doby průmyslové revoluce, vysokých cihlových domů dělníků, památkově chráněných stylových vilek továrníků či zašlých klenutých továrních hal, tu pronikly moderní budovy, a tak tu vznikl pořádný vizuální chaos.

Přesto má celá čtvrť osobité kouzlo, které je umocněno řadou zajímavě řešených rekonstrukcí, především u původních domů z červených cihel. Jednou z takových je i dílo architektonického studia Andrew Franz, které zachovalo u starého domu na Hudson Street tvář, přestože mu dalo novou fasádu.

Udržet původní charakter, tedy nic neměnit na cihlové červeni domu, ale přitom vytvořit kouzelné moderní bydlení.“ Tak zpětně hodnotí realizovaný záměr studio Andrew Franz. Aby architekt otevřel budovu světlu, vytvořil v zadní části domu sérii velkých křídlových oken s výhledem na vnitřní dvorek.

Následovalo nahrazení starých okenních rámů kamennými překlady, a hlavně, na střeše vytvořil široké stupňovité terasy porostlé zelení. „Jste v centru všeho dění, uprostřed ruchu velkoměsta, a přitom tu máte kousek klidného zelného ráje,“ popisuje Franz.

Jednotlivé byty se dočkaly probourání příček a rozšíření. Sice se tím snížila původní kapacita (ze čtyřiceti tmavých dělnických bytů vzniklo deset světlých apartmánů), ale z domu hrůzy se stalo bydlení k pohledání.

Spousta práce se udělala i na vnitřním dvorku, který se rovněž zahalil do hávu zeleně. V přízemí rekonstruovaného domu na Hudson Street se nachází i restaurace, která – jak jinak, podává speciality které mají svůj původ ve výpěstcích místních střešních zahradníků. Prostě příjemné a domácké doupě pro podezřelá alternativní individua.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *