Ve Španělsku spuštěny dvě 50MW solární tepelné elektrárny

V roce 2009 začala pod taktovskou společnosti Torresol Energy na jihu Španělska výstavba dvou totožných solárních termálních elektráren. Valle 1 a Valle 2, každá s výkonem 50 MW, byly dokončeny v prosinci 2011. Do provozu byly uvedeny letos v lednu.

Solární termální (koncentrační) elektrárny Valle 1 a 2 poblíž Cádizu, foto: © Torresol Energy
Solární termální (koncentrační) elektrárny Valle 1 a 2 poblíž Cádizu, foto: © Torresol Energy

Solární termální elektrárny stojí v San José del Valle poblíž přístavního města Cádiz na samém jihu Španělska, poblíž Gibraltaru, jen pár kilometrů přes moře do afrického Maroka.

Celkem se na stavbě nových solárních elektráren podílelo 4500 pracovníků. Za rok vyrobí elektrárny 160 GWh elektřiny, ekvivalentní množství pro asi 40 000 domácností na jeden rok. Elektrárny zabírají celkem 460 hektarů.

Pro srovnání, jaderná elektrárna Temelín v roce 2011 vyrobila rekordních 13 820 GWh, takže zmíněné solární elektrárny vyrobí ve Španělsku za rok asi 86x méně. Na druhou stranu, i náklady byly zlomkové – 540 milionů euro, tj. asi 16,2 mld. Kč.

Náklady na výstavbu Temelína byly 98 mld. Kč. Bylo by samozřejmě zajímavé srovnat také provozní náklady, ale to bohužel není možné bez podrobnějších informací týkající se provozních nákladů Valle 1 a 2 a samotného Temelína. Troufneme si odhadnout, že v případě termálních solárních elektráren budou proti Temelínu zlomkové.

Solární termální elektrárny Valle 1 a 2 ve Španělsku mají tu výhodu, že dokáží pracovat i v noci. Obsahují totiž obrovské zásobníky roztavené soli (28 500 tun na každou z nich) díky kterým mohou operovat až 7,5 hodiny bez slunečního svitu. Tím výrazně napomáhají stabilitě rozvodné sítě.

Torresol chce nyní expandovat do dalších zemí ve slunečném pásu. Jedním z partnerů projektu Valle 1 a 2 byla kromě španělských bank také společnost Masdar Power ze Spojených arabských emirátů.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *