Skládka komunálního odpadu funguje jako 1MW elektrárna

Obyčejná skládka, obrovská hromada komunálního odpadu kdesi na předměstí Atlanty, se „přes noc“ v rámci ekologického projektu změnila zajímavým způsobem na zdroj obnovitelné energie. Osazení městské skládky Hickory Ridge atypickými solárními panely tak přináší zajímavý nápad jak využít nevzhledné hory odpadu.

Skládka za humny zmizela a nahradil ji solární kopec. Zdroj: Carlisle
Skládka za humny zmizela a nahradil ji solární kopec. Zdroj: Carlisle

„Od doby, kdy jsme skládku uzavřeli, se s ní prakticky nic moc nedělo. Zůstal tu jen velký kopec nepoužitelného odpadu,“ říká David Stuart, vedoucí odboru životního prostředí firmy Republic Services. „Ale protože tu nerostou stromy a skládka je navršená do kopce, rozhodli jsme se využít přirozených atributů této struktury.“

Společně se společností Carlisle Energy Services dali dohromady projekt na osazení celého kopce speciálním solárním pláštěm. Deset akrů skládky, pokryté sedmi tisícovkami panelů, tak dostalo nový rozměr.

Spectral PowerCap, jak se flexibilní panely nazývají, navíc pomocí pump odčerpávají z hermeticky uzavřené skládky metan, který je rovněž využit jako zdroj energie. Skládka teď dodává do sítě jeden megawatt.

Flexibilní termoplastická vložka, ze které je Spectral PowerCap vyrobena, je sice při instalaci nákladnější, než srovnatelné panely, ale nízkou poruchovostí i nenáročnou údržbou se prý ekonomická návratnost urychluje. Podobný projekt se nyní začíná realizovat i na skládce v Madison County, poblíž New Yorku.

Podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) by projekt, pokud se osvědčí, mohl mít zářnou budoucnost. Po celém území Spojených států existuje více než 100 000 podobných kopcovitých skládek. Hory odpadků „zmizí z očí“ a mohou je nahradit je solární plantáže.

cnn.com

2 komentáře: „Skládka komunálního odpadu funguje jako 1MW elektrárna

 • 2. 12. 2011 (21.25)
  Trvalý odkaz

  Fiiha, kombinacia tohto videa o „skutečné přidané hodnote velkých aglomerací…“

  http://www.youtube.com/watch?v=Ze_1gmrb7wE

  … a tento clanok mi ukazal, ze v odpade je naozaj buducnost!

  Vlasne, mali by sme ho produkovat co najviac, nech mozme mat co najviac takych solarnych elektrarni…

  Reagovat
 • 2. 12. 2011 (11.21)
  Trvalý odkaz

  Hlavně to vypadá, že je celý kopec zakrytý, takže jímá i metan unikající přes překryvný materiál. Nehledě na prašnost.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *