Řešením překročení emisních limitů jsou lokální obnovitelné zdroje
Znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji dosahuje extrémních hodnot. Podpora výměny kotlů je podle Aliance pro energetickou soběstačnost prvním dobrým krokem, ovšem komplexní řešení přinese pouze přechod na místní obnovitelné zdroje. Podpora čisté energetiky navíc přinese kraji tolik potřebná pracovní místa.
Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost k nedávnému jednání pracovní skupiny pro řešení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji uvádí:
„Hlavním původcem devastujícího znečištění ovzduší v moravskoslezském kraji je lokální vytápění v kombinaci s místními podmínkami. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) navrhuje dotovat výměnu kotlů. To ale řeší problém jen dílčím způsobem. Emise se tím pouze za vysoké náklady sníží. Řešením jsou energeticky soběstačné domy, které kombinují výhodu pasivních budov s nulovými výdaji za teplo a pozitiva obnovitelných zdrojů – zejména solární panelů na střeše rodinných domů. Zlepší se čistota ovzduší, které ohrožuje zdraví dětí a současně nezávislost rodin na elektrárenských společnostech.“
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Vyrábějte si elektrickou energii sami. Buďte GridFree!
Český Energomonitor sleduje spotřebu elektřiny v reálném čase
Dnešní cena solárních panelů umožňuje volit také nový způsob podpory pomocí takzvaného net-meteringu, což je zajímavý způsob, jak by šlo podpořit výrobu čisté elektřiny zejména se solárních elektráren na střechách domů a přitom nezatížit spotřebitele elektřiny dalšími příplatky na faktuře od ČEZ.
Pokud fotovoltaická elektrárna na střeše rodinného domu vyrobí více elektřiny, než se v domě spotřebuje, pak přebytky dodává bez současného příplatku na podporu solární energetiky do sítě. Naopak, když solární elektrárna nepokryje vlastní spotřebu domu, může si rodina odebrat elektřinu ze sítě.
Platnost toho efektivního systému podpory by měla být garantována po celou dobu životnosti fotovoltaické elektrárny, tedy nejméně 20 let. Net-metering již úspěšně funguje např. v některých státech USA, Itálii, Dánsku, Španělsku, Francii, Kanadě či Austrálii.
Princip: Jednoduchý měřič zaznamenává tok elektřiny ve směrech dodávky do sítě nebo odběru ze sítě za dané období, které se vyúčtuje. Při vyúčtování zaplatí domácnost za odebranou energii částku sníženou o cenu energie do sítě dodané.
Pokud by solární elektrárna dodalo do sítě více energie, než kolik se v domě za dané období spotřebuje, pak rodina nedostane nic. V takovém případě se však vyplatí zvážit pořízení baterií a vybudování zcela energeticky soběstačného domu, odstřiženého od závislosti na drahé elektřině od ČEZ a dalších elektrárenských společností.
„Hlavním původcem devastujícího znečištění ovzduší v moravskoslezském kraji je lokální vytápění“
Zdroj?
Statistický výzkum provedený ve spolupráci s Technickou univerzitou Ostrava ;) ( Druhým největším lokálním zdrojem byla doprava).
A nebylo by efektivnější, kdyby se ty domy napojily na teplárny? Myslím, že v Ostravě je takových zdrojů dost, popřípadě pokud by se podpořila tepelná čerpadla (musela by se ale vybudovat elektrárny odpovídajícího výkonu s účinností přes 50%, aby to bylo energieticky alespoň neutrální).
Pak je tu ještě problém s tím, že k nám jde dost zněčistění z Polska, s čímž asi moc náhrada lokálních kotlů moc nepomůže.
To je samozřejmě naprostá kravina. Výměna kotlů lokálních topenišť a zateplování sníží emise polétavého prachu a dalších znečišťujících látek, a to mělo být uděláno už dávno. Bohužel nebylo a místo účinných opatření jako výměna kotlů a zateplování byly vyhozeny obrovské prostředky prostřednictvím naprosto neefaktivních dotací dle litery tunelovacího zákona č. 180/2005 Sb. Naopak podpora fve a vte vedla a vede ke zvyšování emisí. Důvodů je hned několik. Za prvé, elektrárny emitují jen minimum problematických emisí a na Ostravsku je tepelných elektráren velmi málo. Z toho plyne, že výroba elektřiny v neefektivních oze nic neřeší. Za druhé, hlavním znečišťovatelem je samozřejmě průmysl, a průmyslové podniky si samozřejmě rozmyslí extrémně drahé investice do ekologizace výroby, různých filtrů, atd. pokud jim díky dotacím do oze náklady na elektřinu raketově letí vzhůru – pokud tedy rozvnou nezavřou krám (Kde pak máme ty slavná pracovní místa?). A ještě co se týče pracovních míst tak doporučuji autorům tohoto blábolu a sedlákovi zvlášť pozorně si přečíst následující odkaz, třeba pak nebudou žvanit takové hovadiny, nebo se při tom aspoň zastydí.
http://www.scienceworld.cz/aktuality/negativni-dopady-podpory-obnovitelnych-zdroju-energie-5512/
No tak s těmi kotly souhlasím. Dnešní také například drahé auta mohou mít vyšší spotřebu, než ty starší, ale z výfuku jde minimum škodlivin a všechno palivo se téměř dokonale spálí na neškodnou vodní páru a oxid uhličitý. A to nemusí jezdit zrovna na bioethanol nebo ( kvalitní )ekodiesel, ale na kvalitní i když fosilní paliva (kvalitní nafta, ale i obyčejný zemní plyn, který je také dobrá alternativa (jsou i obnovitelná ložiska)).
Obnovitelné zdroje bych tak slepě a konzervativně nekritizoval! Mají velkou budoucnost, ale v Ostravě chceme již brzy mít čistý vzduch, ne až v době ( za > 10 let ), kdy oze budou skutečně větší uplatnění, a uhelné a ropné lobby půjde stranou…