Nizozemsko chce přeměnit hráze na zdroj elektřiny

V roce 1953 postihly Nizozemsko obrovské záplavy, které si vyžádaly více než čtyři desetiletí trvající výstavbu ochranných hrází „Delta Works“. Ty jsou považovány za jeden z technických divů světa. Nyní se objevují plány na jejich využití k získávání energie. pokračování…Ekologické bydlení obrázky Nizozemsko Delta Works

foto: Jack Dodge

Komise složená ze zástupců vlády přišla nedávno s novým návrhem týkajícím se Delta Works. Cílem je vytvořit z oblastí, které hráze odřízly od přirozeného přírodního koloběhu, znovu živá a proměnlivá místa. „Po roce 1953 směřoval veškerý zájem k bezpečnosti a ostatní aspekty byly opomíjeny,“ upozornil Schrijnen, jeden z členů komise.

Cílem nového návrhu je to změnit. Části hrází by se měly otevřít, čímž by do oblastí, kde dosud po několik desítek let byla sladkovodní jezera, pronikl opět příliv a odliv. Ten by přinesl čerstvou vodu, nové organismy a zlepšil možnosti volnočasového využití. Kvalita vody je totiž v některých oblastech velmi špatná.

Zároveň by se do hrází daly integrovat přílivové elektrárny, které by mohly generovat významné množství energie. Prozatím se plány omezují pouze na jihozápadní část Delta Works. Mohly by se ale stát modelovým příkladem pro zbytek Nizozemska. Jedním z mnoha problémů, které se novým plánům staví do cesty, je napříkla zásobování pitnou vodou.

Ta je základem nizozemského zemědělství a nelze její zdroje nijak ohrozit. „Byla by to ekonomická sebevražda,“ podotkl Schrijnen s tím, že na čerstvé vodě je bytostně závislá tamní ekonomika. Zároveň ale platí, že nizozemská vláda si od roku 2020 vyhradila každý rok miliardu eur na zkvalitňování života ve své zemi a zajištění toho, aby zůstala příjemným a bezpečným místem pro život navzdory klimatickým změnám.

zdroj: nrc.nl

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *