Návrat dřeva do moderní kuchyně

Dřevo je nejen krásný, estetický, ale i funkční materiál.

Dýchá, voní a dřevěné kuchyně patří mezi velmi kvalitní a odolné. Proč právě tento materiál vybrat a jak se o něj starat?

V současných trendech bydlení se odráží snaha lidí o úspornější a ekologické žití. S tím souvisí také návrat k přírodním materiálům. Dřevěné povrchy se opět vracejí do módy.

Každý kus dřeva je jedinečný, zdobený vlastní texturou, navozující příjemně útulnou a osobitou atmosféru. Dřevěná kuchyně působí rustikálně, ale moderně. Velmi prospěšná je pro oživení kuchyně kombinace dřeva s jinými materiály, jako je sklo, kov, nebo umělý kámen. Dokonalou modernizaci pak zařídí designové spotřebiče.

Tip: Chcete mít doma praktickou kuchyni s dřevěným vzhledem? Podívejte se na fotografie kuchyně v dekoru dřeva od výrobce Gorenje a nechejte se inspirovat.

Jaké dřevo do kuchyně vybrat?

Moderní kuchyně se v současnosti vyrábí z celé škály dřevin. Některé vynikají exotickým vzhledem, jiné vysokou odolností.

Často užívané dřeviny:

 • Dubové dřevo je velmi trvanlivé a odolné s jasně znatelnými letokruhy a zajímavou kresbou.
 • Olšové dřevo patří mezi středně tvrdé, snadno zpracovatelné dřevo s nižšími pořizovacími náklady.
 • Třešňové dřevo je typicky načervenalé s krásnou jemnou texturou.
 • Bukové dřevo je pevné a těžké s narůžovělým odstínem. Pro jeho krásný vzhled se dřevo z buku v interiérech používá velmi často.
 • Iroko je exotickou dřevinou žlutohnědé barvy s pravidelnými vlákny.
 • Wengé je exotické dřevo tmavě hnědé barvy s hustým černým žilkováním.

Aby bylo dosaženo větší autentičnosti, patinují se jejich povrchy někdy drásáním, bělením a jinými způsoby. Existují dokonce vzory na nichž můžete nalézt i uměle vytvořené dírky po červotočích.

TIP: Váháte s výběrem vhodného materiálu? Přečtěte si článek „9 materiálů do kuchyně: výhody a nevýhody„.

Dřevěná kuchyně
Dřevěná kuchyně

Jak udržovat dřevěné kuchyně?

Díky tomu, že dřevěné povrchy jsou často ošetřeny několika vrstvami laku, je jejich údržba velmi jednoduchá. Dřevěné povrchy lze čistit pouze vlhkým hadříkem po směru struktury dřeva.

V případě silného znečištění je nutné skvrny odstraňovat do nejdříve a nenechávat je zaschnout. U dřevěných povrchů ovšem není vhodné používat příliš agresivní prostředky.

Proč tedy právě dřevěné materiály?

Dřevo má dlouhou životnost.
Jedná se o ekologický a udržitelný zdroj.
Působí elegantně, teple a útulně.
Velký výběr druhů a vzhledů.
Jedná se o nadčasový materiál.

2 komentáře: „Návrat dřeva do moderní kuchyně

 • 10. 10. 2022 (10.22)
  Trvalý odkaz

  Já mám taky dřevěnou kuchyň. Nelíbí se mi takové ty lesklé moderní povrchy. Přijde mi to jako v nemocnici :-D . Nejlepší je prostě dřevo. To udělá takové to teplo domova. Mám ráda pořádek, takže mám všude úložné boxy a dózy, abych mohla mít potraviny a nádobí rozrovnané. Koupila jsem si i úložný box do ledničky https://www.plaza.cz/ulozny-box-do-lednicky–4-ks/ , protože bez nich jsme v ní měli hrozný chaos, a to není nic na mě :-D .

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *