Jak zabezpečit chatu proti zlodějům?

Chaty a chalupy jsou dlouhodobě velkým lákadlem pro zloděje.

Kvůli nízkému riziku dopadení, často mimo běžné osídlení a na samotě, a počet vykradení stále stoupá. Jak svoji chatu kvalitně zabezpečit se dozvíte v následujícím článku.

Českým statistickým úřadem je v současnosti evidováno více než 168 tisíc nemovitostí sloužících k rekreaci. Každá 26. domácnost v ČR má rekreační objekt, který po celý rok neobývá. Právě tyto nemovitosti lákají zloděje.

V roce 2016 bylo vykradeno 5326 chalup, s celkovou škodou přesahující 90 milionů korun. Zloději si nejčastěji odnášejí zahradní techniku, elektroniku, ale významné jsou i škody na poničeném majetku. Jak tedy vniknutí do objektu zamezit, nebo alespoň zloději vstup co nejvíce znesnadnit?

Mechanické zabezpečení chaty

Právě dveře volí zloději pro vstup do objektu nejčastěji a samozřejmostí by tedy měl být masivní bezpečnostní zámek. Dobře však zvažte i montáž bezpečnostních dveří se speciální kovovou konstrukcí, které zloděje spíše odradí. Odolné dveře také usnadní jednání s pojišťovnou, jelikož plní veškeré potřebné normy ČSN.

TIP: Podívejte se na další možnosti obrany proti zlodějům v článku „Jak zabezpečit chatu proti zlodějům„.

Závory, oplechování nebo další zámek v klasických dveřích nemají z hlediska bezpečnosti velký smysl. Při montáži závory nebo přídavného zámku je obvykle nutné provrtat obvodové latě dveří, čímž se zeslabí jediný pevný prvek běžných dveří. Raději proto investujte do nových kvalitních dveří.

Dalším místem častého vniknutí zlodějů jsou okna. V tomto případě dobře poslouží mříže a, pokud si nechcete kazit výhled, tak fólie do oken.

 • Bezpečnostní fólie ochrání před vykradením a létě navíc plní funkci žaluzií, které nepustí teplo do místnosti. V zimě naopak ušetříte za topení, protože disponují izolačními vlastnostmi.
 •  
 • Mříže do oken jsou jedním z nejúčinnějších možností zabezpečení a díky velkému výběru v libovolném designu, se nemusíte cítit jako ve vězení. Variantou jsou například nůžkové mříže, které zatažené chrání okno a roztažené nepřekáží ve výhledu.
Bezpečnostní kamera
Bezpečnostní kamera

Elektronické zabezpečení chaty

Účinnou formu ochrany představují elektronické zabezpečovací systémy. Pokud máte v chatě přívod elektřiny, je dobré jejich použití zvážit, a to ideálně v kombinaci s mechanickým zabezpečením.

Kamery jsou poměrně nákladným řešením, o něco levněji pak vyjdou čidla pohybu. V některých chatách se uplatní i senzory kouře a úniku plynu. Hlavní výhodou je schopnost upozornit okolí (pokud chalupa nestojí zcela odříznuta od světa) a přivolat pomoc.

Desatero zabezpečení nepoužívané chaty:

I v případě, že se nerozhodnete pro speciální zabezpečení chaty proti zlodějům, snažte se vždy dodržovat alespoň základní desatero. Jedná se o nutné minimum, které můžete při odjezdu udělat.

 • Vypněte přívod elektřiny, vody a plynu.
 • Vypusťte vodu z bojleru a všech čerpadel.
 • Kontrolujte stav, stabilitu a těsnost střechy.
 • Odstraňte veškeré potraviny – nelákejte hlodavce.
 • Zkontrolujte, zda máte v pořádku hromosvod.
 • Udržujte čisté okapy a svody dešťové vody.
 • Veškeré cenné věci odvezte do místa bydliště.
 • Přesvědčte se, že okna a dveře jsou zajištěné.
 • Kontrolujte pravidelně nepoužívaný objekt, případně požádejte souseda.

Jeden myslel na “Jak zabezpečit chatu proti zlodějům?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *